Bolesny okres – jak temu zaradzić
Vanessa Ramirez / Pexels.com

Każdego miesiąca w życiu większości kobiet pojawia się coś, czego nie sposób lubić. Mowa tutaj oczywiście o miesiączce. Jest ona uciążliwa dla pań i objawia się naprawdę drażniącymi symptomami, którym w większości ciężko jest zaradzić. Jak wiadomo, każda z nas jest inna, więc przechodzenie okresu objawia się dla niej na indywidualne sposoby. Jedne odczuwają go bardziej, inne mniej. Może się zdarzyć tak, że ból miesiączkowy, bądź krwawienie, jest na tyle duże, że utrudnia funkcjonowanie podczas trwania okresu. Oczywistym jest, że najlepiej w takim przypadku udać się na ginekologię Warszawa, gdyż istnieje możliwość, że jest to związane z jakimiś nieprawidłowościami w organizmie. Są jednak sposoby na to, aby ból stał się mniej dokuczliwy, nie psując tym samym wszelkich planów. Jak złagodzić dolegliwości okresowe? Czy domowe sposoby faktycznie mogą być skuteczne? Sprawdź, co staje się wybawieniem dla kobiet, zmagających się z niedogodnościami, jakie przynosi okres.

Czym spowodowane są bóle okresowe?

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, mogą być one delikatne, nie występować wcale, albo wręcz przeciwne, na tyle bolesne, że utrudniają funkcjonowanie. Może być on ostry, występujący nagle albo mniej bolesny, lecz długotrwały. Zdarza się tak, że może być on i ostry i długotrwały, a niektóre z pań mogą nawet mdleć podczas okresu! Pierwszy dzień miesiączki jest zazwyczaj tym najbardziej bolesnym, później ulega stopniowemu osłabieniu. Hormony powodują skurcze mięśni, aby tym samym zapobiec nadmiernej utracie krwi, to samo powoduje właśnie bóle. Istnieją również choroby, przez które okres może być dużo bardziej bolesny, są to między innymi endometrioza, torbiele jajników, czy też nieprawidłowa budowa macicy. Na to nie pomogą nawet silne tabletki przeciwbólowe, które często w trakcie miesiączkowania stają się wybawieniem dla pań. W przypadku skurczy jest jednak możliwe, aby powstrzymać fale bólu. Zanim sięgniesz po leki, wypróbuj domowe sposoby, które mogą złagodzić Twoje cierpienie.

Odpowiednia dieta może zdziałać cuda

Dieta jest czynnikiem, który może wpłynąć na praktycznie wszystkie sfery w naszych organizmach. Może się ona okazać być pomocna również w tym przypadku. Będzie to miało wpływ przede wszystkim na stopień obfitości krwawienia. Szczególną uwagę powinno się przykuć do witaminy C, żelazo, a także witaminę K, gdyż może ona poprawić krzepliwość krwi. Ważnym jest również, aby nie zapomnieć o witaminach z grupy B, wspomogą one produkcję czerwonych krwinek, co jest naprawdę istotne, gdy dochodzi do utraty krwi. W przypadku miesiączki można stracić dużo żelaza, co może prowadzić nawet i do rozwoju anemii. Oprócz tego dobrym sposobem jest spożywanie ziół, rumianek czy ziele krwawnika mają właściwości rozkurczowe oraz przeciwbólowe.

Inne sposoby

Oprócz wspomnianych sposobów istnieją jeszcze inne, dobrze znane większości kobiet. Po pierwsze, dobrym sposobem na bóle okresowe jest ciepło! Ciepły termofor na podbrzuszu może być wybawieniem. Nie powinien być on jednak zbyt długo trzymany na podbrzuszu, gdyż może to doprowadzić do rozrzedzenia krwi, co jest efektem niepożądanym. Dobrze zadziała również masaż, jest to metoda znana od tysięcy lat, która przynosi fantastyczne skutki. Pamiętaj, że w trakcie okresu, szczególnie ważne staje się dbanie o higienę intymną! Nie powinno się w tym celu używać niczego innego, jak płyn przeznaczony specjalnie do tych sfer ciała! Inne mogą zaburzyć prawidłowość pH, co może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnych.