Podrażnienie, suchość lub infekcja oczu skutkują ich zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem. Jednak czasami dolegliwości dotyczące narządu wzroku mają inny charakter i są odczuwane jako „głęboki” ból gałek ocznych. O czym może świadczyć i jak sobie z nim poradzić?
Ból gałek ocznych a migrena lub zapalenie zatok
Zarówno migrena, jak i zapalenie zatok, mogą powodować bóle oczu. Jeśli doskwierają Ci bóle gałek ocznych i głowy, które nasilają się podczas aktywności fizycznej, to najprawdopodobniej migrena. Objawy związane z narządem wzroku mogą obejmować też mroczki, światłowstręt, drgania obrazu a nawet omamy wzrokowe (falujący obraz, pojawienie się w polu widzenia zamglonej plamki), które składają się na aurę migrenową, poprzedzającą wystąpienie bólu. Charakterystyczny dla migreny ocznej jest ból oka po jednej stronie, który może iść w parze z bólem czoła lub skroni (po tej samej stronie). (1,2) Jeżeli natomiast ból oczu wynika z zapalenia zatok, nie jest wówczas tak intensywny, jak w przypadku migreny i niemal zawsze dotyczy obojga oczu.(1)
Choć w obu przypadkach dolegliwości nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli ból nawraca, lepiej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby rozpocząć leczenie jego przyczyny i zredukować ryzyko nawrotów w przyszłości.
Ból gałek ocznych a schorzenia oczu
Twoje oczy każdego dnia narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Już sama praca przed monitorem komputera naraża je na nadwyrężenie, które może skutkować bólem i dyskomfortem. Silny ból oka, łzawienie i światłowstręt mogą być skutkiem uszkodzenia rogówki, które przydarza się dosyć często. Do rzadszych przyczyn bólu gałek ocznych należą: zapalenie spojówek, zapalenie tęczówki, infekcja (wirusowa, bakteryjna lub grzybicza) lub dyskomfort związany z użytkowaniem soczewek kontaktowych. Ból oczu występuje również w przebiegu jaskry, niektórych rodzajów alergii oraz dotyka osoby obarczone krótko- lub dalekowzrocznością. (1,3)
Jak widzisz, potencjalnych przyczyn bólu gałek ocznych jest bardzo wiele. Objaw ten utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego lepiej jak najwcześniej zgłoś się do specjalisty. Niektóre ze schorzeń mogą się pogłębiać i grożą powikłaniami, którym jesteś w stanie zapobiec poprzez wczesną interwencję.
Zobacz więcej na adamed.expert
- Heiting G. Eye Pain – Is It An Emergency? https://www.allaboutvision.com/conditions/eye-pain.htm Data dostępu: 17.06.2018
- Pogrzebielski A. Migrena (oczna). https://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/neurookulistykaizez/85995,migrena-oczna Data dostępu: 17.06.2018
- Holland K. What Causes Eye Pain? https://www.healthline.com/symptom/eye-pain Data dostępu: 17.06.2018
Tekst partnera