W ostatnim czasie możemy zaobserwować coraz silniejsze zainteresowanie zdrowym stylem życia i naturalnymi produktami. W sklepach spożywczych wiele osób wnikliwie czyta etykiety i stara się unikać przetworzonego jedzenia. Ten korzystny trend przyczynia się też do wzrostu zainteresowania darami pochodzącymi z natury. Jednym z nich jest aloes. Jego liczne zalety znane były już przed wiekami. Dziś potwierdzane są badaniami naukowymi, które wskazują na obfite występowanie cennych dla naszego zdrowia składników.
Aloes nie jedno ma imię
W przyrodzie występuje ponad 300 gatunków aloesu. Jednak tylko dla nielicznych człowiek znalazł zastosowanie. W przemyśle spożywczym, a także dermatologii oraz kosmetologii wykorzystuje się zaledwie 2 z nich, a mianowicie: aloes drzewiasty Aloe arborescens Mill. i aloes barbadoski Aloe barbadensis Mill. powszechnie znany jako aloes zwyczajny Aloe vera L.
Aloes w kraju i na świecie
W naszym klimacie aloes może być uprawiany wyłącznie w warunkach domowych albo w szklarniach. Jego naturalne siedliska znajdziemy w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Pierwotnym miejscem jego występowania był Półwysep Arabski (wskazują na to badania filogenetyczne). Stamtąd roślina rozprzestrzeniła się na inne rejony. Współcześnie możemy ją spotkać między innymi na Dominikanie, Madagaskarze, w Indiach, Chinach, Australii oraz w rejonach Morza Karaibskiego. Duże plantacje aloesu zwyczajnego występują na Barbadosie, skąd zresztą roślina wzięła swą nazwę (aloes barbadoski).
Skład aloesu zwyczajnego
Najpowszechniej uprawiany gatunek aloesu (aloes zwyczajny) aż w 96% składa się z wody. Pozostałe 4% to sucha masa cechująca się bogactwem wartościowych dla człowieka związków i minerałów. Wiele z nich to substancje o wysokiej aktywności biologicznej. W jego skład wchodzi aż 18 spośród 22 aminokwasów, w tym 8 egzogennych, czyli takich, które organizm dostarcza z zewnątrz. Poza aminokwasami i białkami w roślinie znajdziemy też wiele witamin oraz minerałów. Wśród tych pierwszych warto wymienić: siarkę, cynk, żelazo, sód, wapń, magnez, potas, chrom, mangan i miedź.
Z kolei występujące w aloesie witaminy to: A, B1, B2, B6, B12, E, a także C, kwas foliowy i cholina. W miąższu aloesu znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na lepszą przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ważne znaczenie ma też zawarty w liściach aloesu polisacharyd o nazwie acemannam. Badania naukowe wykazały, że cechują go właściwości antywirusowe, antygrzybiczne oraz antybakteryjne.
Gdzie szukać aloesu?
Panujące w naszym kraju warunki klimatyczne nie pozwalają na uprawę aloesu. Dlatego musimy polegać na preparatach, które powstają na bazie roślin uprawianych w innych rejonach świata. Kluczowym kryterium przy ich wyborze powinna być jakość produktu. Na uwagę zasługuje Aloe Vera Forever Living Polska. Wychodzące spod tej marki produkty uzyskały certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), który potwierdza ich jakość oraz czystość. W skład wspomnianej wyżej rady wchodzą między innymi plantatorzy aloesu, jego sprzedawcy, a także lekarze i naukowcy. Zadaniem rady jest rozpowszechnianie wiedzy na temat aloesu i przyznawanie wyróżnień tym wyrobom, które cechują się wysoką jakością oraz skutecznością i mogą być bezpiecznie stosowane przez człowieka.
Warto zwrócić uwagę, że uzyskanie certyfikatu nie jest proste i musi być poprzedzone szeregiem badań laboratoryjnych. Jeśli weryfikacja zostanie przeprowadzona pomyślnie, certyfikat przyznawany jest na okres jednego roku. Po jego upływie producent, który będzie chciał zachować prawo do certyfikatu, będzie musiał poddać swoje wyroby ponownej weryfikacji.
Aloes zwyczajny ma cenne właściwości, a jego działanie może być skuteczne. Kluczowy jest jednak wybór wartościowych pod względem składu produktów. Wyróżnienie przyznawane przez Międzynarodową Radę Naukową ds. Aloesu ma to zadanie ułatwiać i wskazać konsumentom godne uwagi produkty spożywcze i kosmetyki aloesowe.
Tekst partnera