Picie wody, choć wydaje się oczywistą czynnością, nie wychodzi nam najlepiej. Szacuje się, że blisko 45% Polaków boryka się z odwodnieniem organizmu. Wiele z nas sięga po wodę wówczas, gdy poczuje naglące pragnienie. Tymczasem powinniśmy ją pić w niewielkich ilościach przez cały dzień. Przedstawiamy powody, dla których warto pić wodę.
Woda wchodzi w skład wszystkich komórek
Czy wiesz, że nie ma komórki w ludzkim organizmie, które nie zawierałaby wody? Znajdziemy ją nie tylko w osoczu czy płynie mózgowo-rdzeniowym, ale też w chrząstkach. Gdy jesteśmy odwodnieni, chrząstki nie amortyzują tarcia między kośćmi, przez co te mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu.
Mózg potrzebuje wody
Co ciekawe, nasz mózg potrzebuje nie tylko glukozy, która stanowi dla niego podstawowe paliwo, ale też wody. Składa się z niej w 75%. Gdy zapominamy o jej piciu, obkurcza się. W rezultacie może nas dopaść migrena, problemy z koncentracją, a nawet ogólne rozdrażnienie. W związku z tym warto pić wodę podczas pracy, aby działać w sposób efektywny i skuteczny.
Woda wpływa na procesy trawienia
Woda wpływa na to, jak nasz organizm przyswaja z jelit substancje odżywcze. Ponadto uczestniczy w procesie trawienia. Jej niedobór przy diecie bogatej w błonnik może skutkować bolesnymi zaparciami. W związku z tym warto popijać ją małymi łyczkami przez cały dzień.
Woda ułatwia wydalanie toksyn
Podczas przemian metabolicznych, które zachodzą w naszym organizmie, często powstają toksyny, które należy usunąć. Wiele z nich jest rozpuszczalnych wodzie i wydalanych wraz z moczem. Gdy pijemy zbyt mało wody, toksyny nie mają się w czym rozpuścić i organizm ma problem z ich usunięciem.
Ile wody należy pić dziennie?
Zaleca się, aby dorosła kobieta wypijała 2 litry wody dziennie, a dorosły mężczyzna 2,5 litra. Jednak należy uwzględnić dodatkowe okoliczności. Podczas upałów, aktywności fizycznej czy korzystania z klimatyzacji tracimy więcej wody, dlatego musimy pić jej znacznie więcej.
Czy owoce i warzywa mogą zastąpić wodę?
Czy musimy pić samą wodę, czy możemy też sięgać po owoce i warzywa zasobne w ten składnik takie jak kalarepa, ogórek, rzodkiewka, truskawki czy arbuz? Okazuje się, że 300 ml wody możemy dostarczyć wraz z owocami i warzywami, pozostałą ilość musimy wypić w sposób tradycyjny.
Co można pić oprócz czystej wody?
Zaleca się picie czystej wody, ale można też dodać do niej soku z cytryny czy limonki. Dobrym rozwiązaniem są także ziołowe napary, np. z mięty czy melisy. One również nawadniają organizm. Pamiętajmy o tym, że kawa i czarna herbata nie mogą zastępować nam wody. Napoje te przyczyniają się bowiem do szybkiego wydalania moczu.
Pij wodę przez cały dzień małymi łyczkami
Picie wody jest bardzo ważne, ale nie można sprowadzić tej czynności do jednorazowego pochłonięcia litra wody. Taka ilość po prostu przeleci przez nasz organizm. W jelitach nie zostaną wchłonięte minerały pochodzące z wody. Sięgajmy po wodę przez cały dzień, pijmy ją małymi łyczkami, także wtedy gdy nie odczuwamy naglącego pragnienia. To bowiem świadczy o poważnym odwodnieniu organizmu.