Czym jest narcyzm
Zdjęcie autorstwa Eduardo Arias z Pexels

Pod pojęciem narcyzm kryje się zaburzenie osobowości. Kiedyś zakładano, iż istnieje narcyz wielki oraz narcyz wrażliwy. Pierwszy miał dążyć do zdobywania zaszczytów, prestiżu i dobrze płatnych stanowisk. Natomiast narcyz wrażliwy miał tworzyć swój idealny wizerunek po to, by ukryć drzemiące w sobie deficyty, w tym niskie poczucie własnej wartości.  Obecnie psycholodzy odchodzą od tej klasyfikacji, ponieważ okazała się nietrafiona. Narcyz wielki często bywa psychopatą, który nie zważa na innych ludzi i dąży po trupach do celu.

Czym jest narcyzm?

Narcyzm to zaburzenie osobowości, osoba nim dotknięta pragnie zyskać status osoby wyjątkowej, nieprzeciętnej, idealnej. Tacy ludzie dążą do perfekcji i lubią się wyróżniać. Pragną znajdować się w centrum uwagi i to w każdej sytuacji życiowej. Inni ludzie mają zapewnić im podziw lub podkreślić ich wysoki status społeczny. Np. partnerka narcyza musi być piękna i inteligentna, aby stanowiła dla niego dobre tło. Narcyz dąży do perfekcji, ponieważ cierpi na głód miłości. W dzieciństwie musiał walczyć o zainteresowanie rodziców i pochwałę. W rezultacie uważa, że w dorosłym życiu można być kochanym tylko wtedy, gdy jest się chodzącym ideałem.

Do czego dąży narcyz? Wysoki status społeczny

Narcyz pragnie uzyskać wysoki status społeczny. W tym celu może spotykać się z przedstawicielami grup, które postrzega jako prestiżowe – lekarze, wykładowcy, prawnicy. Może też założyć własną firmę i uczestniczyć w spotkaniach instytucji takich jak Business Centre Club. O ile obracanie się w elitarnym środowisku i walka o wysoki status społeczny, nie zawsze ma znamiona narcyzmu, o tyle budowanie swojego poczucia własnej wartości w oparciu o powyższe czynniki może świadczyć o ww. zaburzeniu osobowości.

Dobry wizerunek jest ważny dla narcyza

Narcyz przegląda się w oczach innych ludzi niczym w zwierciadle. Zależy mu na tym, aby inni postrzegali go jako osobą o dużych możliwościach, ogromnym talencie i dobrej sytuacji materialnej.  Narcyz dla dobrego wizerunku jest w stanie zrobić naprawdę wiele. Gdy ktoś mu zagraża, atakuje i bywa w tym bezwzględny. Wystarczy, że kolega wspomni o tym, że nie dotrzymał słowa, a narcyz urządza karczemną awanturę i odwraca się od takiej osoby.

Narcyz chce, by inni myśleli o nim dobrze

To, co uważają inni, jest dla narcyza podstawą dobrej samooceny. To bardzo niedobre podejście do budowania poczucia własnej wartości, ponieważ wystarczy, że ktoś skrytykuje taką osobę, a ona zaczyna czuć się bezwartościowa. Nasza samoocena powinna wypływać z naszego wnętrza i być niezależna od opinii innych osób, która przecież bywa krzywdząca. Ludzie osądzają innych pochopnie. Wystarczy, że ktoś mieszka w mieszkaniu utrzymanym w stylu minimalistycznym, a już może usłyszeć, że ma kiepski gust i szkoda mu pieniędzy na projektanta. Dlatego warto uniezależnić swoją samoocenę od opinii innych osób.