multiwitaminy dla kobiet
Adobe Stock, grafika partnera

Wiosna i lato często skłaniają nas do zmiany trybu życia oraz wprowadzenia nowych, zdrowszych nawyków. Jednym z nich jest regularna suplementacja witamin, która pomaga zadbać o dobre samopoczucie. Co więcej, gdy cieszymy się dobrym zdrowiem, efekty takiego stanu często niosą ze sobą pozytywny wpływ na nasz nastrój i wygląd. Dowiedz się więcej o multiwitaminach dla kobiet!

Multiwitaminy – zalety

Multiwitaminy dla kobiet to suplementy, które najczęściej zawierają cały kompleks witamin, które niezbędne są do prawidłowej pracy organizmu. Na rynku nie brak także suplementów, które zawierają wyselekcjonowane witaminy i mogą być ukierunkowane na wsparcie określonego obszaru– np. zdrowie układu nerwowego, krwionośnego. Suplementy cieszą się dużą popularnością, a ich regularne stosowanie może wpłynąć korzystnie na wygląd, czy ogólne samopoczucie. Zestaw witamin dla kobiet może być idealnym rozwiązaniem dla pań, które chcą wspomóc funkcjonowanie całego organizmu.

Najpopularniejsze witaminy

Choć zapotrzebowanie na składniki mineralne oraz witaminy różni się w zależności od etapu życia kobiety i indywidualnych potrzeb jej ciała, warto zwrócić uwagę na podstawowe związki organiczne z tej grupy. Ich obecność w codziennym menu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Multiwitaminy dla kobiet powinny zawierać przede wszystkim:

 • witaminę A,

 • witaminy z grupy B,

 • witaminę C,

 • witaminę D,

 • witaminę E,

 • witaminę K.

Składniki te pełnią w organizmie wiele istotnych funkcji. Wśród nich warto wymienić m.in. uczestnictwo w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, ochronę organizmu przed wolnymi rodnikami czy wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego i nerwowego.

Suplementy dla kobiet a wybrane minerały

Multiwitaminy dla kobiet często zawierają nie tylko witaminy, ale również składniki mineralne. To m.in. cynk, magnez, wapń, fosfor, mangan czy żelazo. Składniki te stanowią budulec kości, włosów, skóry oraz zębów. Biorą udział w wielu procesach metabolicznych, stabilizują strukturę trójwymiarową cząsteczek, a także wchodzą w skład enzymów i hormonów. Zapotrzebowanie na nie także może zmieniać się w zależności od etapu życia, prowadzonej diety, czy stanu zdrowia kobiety.

Jak wybrać witaminy dla kobiet?

Wybierając witaminy dla kobiet, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Te z kolei są uzależnione głównie od prowadzonego stylu życia. Podstawowym źródłem witamin i minerałów powinna być odpowiednio zbilansowana dieta – suplementy będą jej wartościowym uzupełnieniem. Sięgnięcie po tego typu produkty zaleca się zwłaszcza w przypadku:

 • intensywnych treningów i dużej aktywności fizycznej,

 • ciężkiej pracy, okresów zwiększonego stresu i obniżonego nastroju,

 • problemów ze snem

 • alergii i nietolerancji pokarmowych,

 • stosowania diet eliminujących, w tym diety wegańskiej, wegetariańskiej czy keto.

Zestaw witamin dla kobiet wspiera organizm nie tylko na co dzień, ale także w przypadku towarzyszących mu zmian, które nie pozostają bez wpływu na zachowanie równowagi hormonalnej. Multiwitaminy niosą ze sobą jeszcze jedną istotną korzyść – dzięki zbilansowanej formule w jednej kapsułce zamknięty jest cały zestaw kluczowych składników, nie ma więc konieczności pamiętania o tym, by przyjmować kilka lub kilkanaście witamin równocześnie.

Jakie witaminy dla kobiet są najczęściej suplementowane?

Najpopularniejsze multiwitaminy dla kobiet zawierają różne niezbędne witaminy, w tym również witaminę D, powszechnie znaną z właściwości odpornościowych, oraz wpływu na prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową czyli wpływającą na stan naszych kości. Witaminy tej brakuje często osobom żyjących w naszej strefie geograficznej, gdyś jest to witamina produkowana przez skórę wyeksponowaną na promienie słoneczne. Kolejnym takim składnikiem jest kwas foliowy, czyli witamina B9, która m.in. bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych i wspiera zdolność koncentracji.

Odpowiednio dobrana suplementacja może okazać się wartościowym wsparciem w dbaniu o własne zdrowie i samopoczucie. Warto pamiętać jednak, że stosowanie witamin powinno iść w parze ze zbilansowanym jadłospisem i codzienną aktywnością fizyczną dopasowaną do możliwości organizmu. W sytuacji wątpliwości zdrowotnych, warto skonsultować temat z lekarzem lub farmaceutą.