Pewność siebie
Zdjęcie autorstwa Alexander Suhorucov z Pexels

Pewność siebie i samoocena – to tematy, które nie przestają fascynować psychologów. Ci wciąż odkrywają nowe, ciekawe zależności. W naszym artykule podpowiadamy, jak polubić siebie i czerpać z życia pełnymi garściami.

Spis treści:

  1. Pewność siebie a akceptacja niepewności
  2. Przyznanie się do słabości
  3. Uniezależnienie samooceny od opinii innych, czyli stabilna pewność siebie
  4. Pewność siebie a bycie sobą
  5. Jak polubić siebie?
  6. Dlaczego kobiety są mniej pewne siebie niż mężczyźni?
  7. Brak pewności siebie u kobiet a model wychowania
  8. Popełnianie błędów – dlaczego warto dać sobie do niego prawo?

Pewność siebie a akceptacja niepewności

Po pierwsze, pewność siebie nierozerwalnie wiąże się z akceptacją niepewności. Nikt z nas, choćby myślał na okrągło, nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć i zaplanować. W rezultacie nie możemy przygotować się na każdą ewentualność. Jest to po prostu niewykonalne. Możemy przygotować się do pracy, zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i jej nie rozpocząć, ponieważ w drodze do biura złamiemy nogę albo na miejscu szef nas wezwie do siebie, bo wybuchł pożar, który musimy ugasić.

Przyznanie się do słabości

Pewność siebie opiera się także na przyznaniu do słabości. Ta koncepcja może wydawać się oryginalna, ale jeśli powiemy przyjaciółce, że jesteśmy osobami wysoko wrażliwymi i źle czujemy się w hałaśliwych miejscach, to ta przestanie wyciągać nas na koncerty. Możecie zmienić swoje dotychczasowe nawyki i zacząć spędzać więcej czasu w spokojnych kawiarniach, gdzie można swobodnie porozmawiać.

Uniezależnienie samooceny od opinii innych, czyli stabilna pewność siebie

Kolejnym istotnym krokiem jest uniezależnienie pewności siebie od oceny innych. Nie ma w tym nic oryginalnego. Tak naprawdę każdy z nas spotyka na swej drodze życzliwych ludzi, którzy dobrze nas oceniają.  Jednocześnie każdy ma w swoim otoczeniu takich, którzy szukają drobiazgu, do którego mogą się przyczepić. Swoją niską samoocenę kompensują sobie, krytykując innych. Im bardziej dotkliwie to zrobią, tym czują się lepiej. Jaki jest sens przejmować się złośliwym komentarzem kogoś, kto nam zazdrości? Przecież wiadomo, że nie ma w nim zbyt wiele prawdy.

Uniezależnienie samooceny od opinii innych

Zdjęcie autorstwa Alexander Suhorucov z Pexels

Pewność siebie a bycie sobą

Pewność siebie polega na byciu sobą. Nie chodzi tutaj wcale o swoją najlepszą wersję, którą prezentujemy wybrankowi podczas randek. Masz prawo przyznać się do swojej złości, smutku, gniewu, nienawiści i traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Nie powinnaś się wstydzić tego, że twój ojciec cię bił i znęcał się nad tobą psychicznie. Mówiąc o tym wprost, uwalniasz się od bagażu trudnych emocji. Pozwalasz im opuścić swoje ciało. Często takie pilnie strzeżone sekrety odbierają nam radość życia. Ich ujawnienie nie wyrządzi nam krzywdy. Każdy normalny człowiek współczuje ofierze przemocy.

Jak polubić siebie?

Jeśli zastanawiasz się, jak polubić siebie, musisz dać sobie prawo do błędów. Nie chodzi o to, abyś popełniała je celowo. Musisz jednak zaakceptować fakt, iż nie ma ludzi idealnych. Ty również nie jesteś chodzącą perfekcją, czasem popełniasz błąd. Musisz być dla siebie dobra. Podejdź do siebie z samowspółczuciem. Zwróć uwagę na to, że ostatnio jesteś zmęczona i przepracowana, dlatego omyłkowo wysłałaś e-mail do nie tego klienta, co trzeba.  Dzięki temu nie tylko odnajdziesz wewnętrzny spokój, ale też wzrośnie twoja pewność siebie.

Dlaczego kobiety są mniej pewne siebie niż mężczyźni?

U kobiet obserwuje się niższą pewność siebie niż u mężczyzn. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu i zauważyli, że ta wzrasta u pań wraz z zarobkami, wykształceniem, wiekiem oraz posiadaniem własnego mieszkania. Gdy kobiety coś osiągną w życiu i uzyskają niezależność, przestają przejmować się opinią innych. Są w stanie zagwarantować sobie wszystko, czego potrzebują.

Brak pewności siebie u kobiet a model wychowania

Skąd się bierze brak pewności siebie u kobiet? Niestety, wynika on z wychowania. Wciąż wielu rodziców zaszczepia w swoich córkach perfekcjonizm. Wymaga od nich więcej niż od synów, rzadko chwali, aby się nie zepsuły i pozostały skromne.  Tak uczy się kobiety, że tylko będąc idealną pod każdym względem, można zasłużyć na czyjąś aprobatę. Panie za bardzo uzależniają swoją samoocenę od innych osób. Tutaj często dochodzi do głosu postrzeganie kobiet przez pryzmat wyglądu. Wystarczy, że ktoś skrytykuje nasze pośladki czy fryzurę, a my już czujemy się gorsze i mniej wartościowe. Boimy się, że nikt nas nie pokocha takimi, jakimi jesteśmy w rzeczywistości.

Popełnianie błędów – dlaczego warto dać sobie do niego prawo?

Musimy nauczyć się walczyć z wewnętrznym głosem, który mówi: dlaczego tego nie zrobiłaś? Trzeba się pogodzić z myślą, że w danej sytuacji nie mogłyśmy postąpić inaczej. Nie ma nic oryginalnego w tym, że gdybyśmy mogły, na pewno byśmy to zrobiły. Jeśli pogodzimy się z faktem, iż każdy popełnia błędy i podejmuje złe decyzje, ponieważ dysponuje zbyt małą liczbą ważnych informacji, nasze życie stanie się lepsze i szczęśliwsze.