Jak zbudować pewność siebie
Zdjęcie autorstwa Artem Podrez z Pexels

Pewność siebie to bardzo ważna cecha, bez niej często brakuje nam odwagi, by realizować swoje marzenia oraz wytyczone cele. Strach przed porażką zniechęca nas do działania i tym samym uniemożliwia rozwój zawodowy czy też stworzenie satysfakcjonującego związku. W naszym artykule podpowiadamy, jak zbudować pewność siebie.

Osoba pewna siebie też odczuwa strach

Osoba pewna siebie też czasem odczuwa strach. To nie jest tak, że ta cecha automatycznie prowadzi do życia bez lęku i wątpliwości. Gdy otrzymujemy zadanie do realizacji, np. ze strony nowego kontrahenta i nigdy tego nie robiliśmy w tak wąskim, specjalistycznym zakresie, to możemy odczuwać obawy, że nie poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Jednak osoba pewna siebie przystępuje do działania. Wychodzi bowiem z założenia, że jakoś poradzi sobie w trudnej sytuacji. Najwyżej skonsultuję z kimś projekt, poszuka dodatkowych informacji w internecie.

Czym jest coaching?

Coaching to umiejętność zadawania pytań drugiej osobie w taki sposób, aby dostrzegła ona w sobie drzemiący potencjał. Self coaching to zjawisko, w którym sam zadaję sobie pytania, na które udzielam odpowiedzi.  Ta metoda pozwala zajrzeć w głąb siebie. Wymaga jednak od nas całkowitej szczerości oraz umiejętności formułowania właściwych pytań.

Self coaching, czyli recepta na zalewające nas emocje

Self coaching opiera się na samouważności. Musimy oduczyć się ulegania emocjom. Wiele osób twierdzi, że zupełnie nad nimi nie panuje. Tacy ludzie często mówią, że odnoszą wrażenie, iż emocje dosłownie ich zalewają, uniemożliwiając racjonalną ocenę sytuacji. Samouważność pomaga nie ulegać tak łatwo emocjom.

Self coaching w praktyce

Aby self coaching miał rację bytu, musimy się nauczyć nazywać emocje, definiować je i odszukiwać ich źródło. Np. jestem zła, nie umiem się na niczym skupić w pracy. Z czego to wynika? Wiele osób powie, że zmęczenia, nadmiaru pracy etc. To są nasze pierwsze myśli, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli zajrzymy w głąb siebie, to zauważymy, że jestem zła, bo muszę się przeprowadzić, nie lubię pakować rzeczy, poza tym mam tyle pracy, że nie wiem, jak pogodzę obie rzeczy. Boję się, że przeprowadzka tak mnie zmęczy, że będę przychodziła do pracy bez sił, a szef zauważy mój spadek kreatywności i efektywności.  Teraz warto zadać sobie pytanie, jak długo potrwa ten stan i czy zagraża on naszemu stanowisku. Być może zajmie nam to tylko kilka dni, z czego większość czasu przypadnie na weekend. W rezultacie nasza praca też tak nie ucierpi. Możemy też poprosić szefa o kilka dni urlopu, aby zyskać psychiczny komfort.  Gdy rozwiązemy drzemiący w nas problem, możemy odzyskać kontrolę nad swoim życiem i skupić się na wykonywanych obowiązkach.

Jak zbudować pewność siebie i poradzić sobie z negatywnymi emocjami?

Self coaching umożliwia nam też walkę z negatywnymi emocjami. Czasem po prostu czujemy się mało wartościowe czy mało atrakcyjne. Musimy zapytać siebie, dlaczego tak się dzieje. Czy chodzi o rozstanie z partnerem? Czy on wypowiedział pod naszym adresem jakieś przykre słowa? Czy naszym zdaniem znajdują one odzwierciedlenie w rzeczywistości? Dlaczego powiedział nam tyle przykrych rzeczy? Może się okazać, że partner popadł w alkoholizm. Mimo naszych próśb nie chciał pójść na terapię. Postanowiłyśmy zerwać z nim, ponieważ nie chciałyśmy popaść we współuzależnienie. Gdy oznajmiłyśmy mu swoją decyzję, on zaczął wypominać nam niedostatki urody. Wcześniej jednak sam o nas zabiegał i nas komplementował. Gdy bliżej przyjrzymy się sprawie, okaże się, że zaatakował nas w ramach zemsty i nie mamy powodów do obaw. Co bowiem znaczą dla nas słowa alkoholika, który przeżywa frustrację i musi na nas odreagować?

Self coaching a stabilność emocjonalna

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować pewność siebie, postaw na self coaching. To metoda, której można się nauczyć. Należy tylko potrenować samouważność i szczerość ze sobą. W dłuższej perspektywie self coaching zapewni nam stabilność emocjonalną. Uczucia nie będą nas zalewały, lecz pozostaną pod naszą kontrolą.