Odpoczynek kojarzy się z czasem wolnym i pełnym beztroski. Niestety, w rzeczywistości często niczym nie różni się od wykonywanej pracy. Ustalamy cele, do których dążymy. Kiedy istnieje ryzyko, że jakiegoś nie uda się zrealizować, pojawia się niepokój i niezadowolenie. W rezultacie nawet podczas urlopu towarzyszy nam stres, który destrukcyjnie oddziałuje na zdrowie. Jak pozwolić sobie na odpoczynek wolny od presji?
Spis treści:
- Odpoczynek to nie lista zadań domowych do zrealizowania
- Wakacje wolne od presji pozwalają uniknąć wielu rozczarowań
- Odpoczynek wolny od presji. Postaw na spontaniczność!
- Obowiązki, których nie można odpuszczać kontra zbędne zadania
- Dlaczego perfekcjoniści częściej czują się zmęczeni i popełniają błędy?
Odpoczynek to nie lista zadań domowych do zrealizowania
Aby odpoczynek przebiegał efektywnie, powinien być wolny od niekończącej się listy powinności. Niektóre osoby mówią, że zamierzają zrelaksować się w weekend, po czym spisują zadania do zrealizowania. Pranie, sprzątanie, prasowanie, zakupy, upieczenie tortu dla mamy, przeczytanie najnowszej książki ulubionego autora oraz zrobienie nowych zdjęć na Instagram – przy tak napiętym grafiku nie ma mowy o odpoczynku. Wiele osób nie potrafi się relaksować, ponieważ nicnierobienie kojarzy im się ze stratą czasu. Zewsząd atakują nas informacje, co musimy zrealizować, aby wyglądać lepiej, cieszyć się lepszym zdrowiem i opinią dobrej matki. To wszystko uniemożliwia odpoczynek.
Wakacje wolne od presji pozwalają uniknąć wielu rozczarowań
Odpoczynek wolny od presji wcale nie jest tak łatwy na wakacjach. Choć wyczekujemy ich i cieszymy się na nadchodzący urlop, wymagamy podczas niego zbyt wiele. Chcemy odwiedzić wszystkie największe atrakcje turystyczne, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na Instagram, przez co umyka nam radość. Podobno najlepiej odpoczywamy wówczas, gdy wyzbywamy się presji. W rezultacie nie stresujemy się, kiedy nie uda nam się wejść do muzeum, do którego bilety trzeba kupować z wyprzedzeniem. Brak presji na urlopie pozwala nam uniknąć wielu rozczarowań.
Odpoczynek wolny od presji. Postaw na spontaniczność!
Z podobnym nastawieniem warto wejść w weekend. Zazwyczaj mamy masę planów, co tylko utrudnia nam relaks. Czujemy się zdenerwowane, czy zdążymy posprzątać mieszkanie przed wyjściem do Ani. Kiedy od niej wracamy, zastanawiamy się, czy uda nam się wstać z samego rana, aby przygotować ciasto na wizytę szwagierki. Kiedy sobie odpuszczamy i czekamy na to, co przyniesie los, dajemy sobie prawo do większej spontaniczności, zyskujemy więcej energii.
Obowiązki, których nie można odpuszczać kontra zbędne zadania
Istnieją sprawy, których nie wolno sobie odpuszczać. Należy do nich praca, badania profilaktyczne, zażywanie leków przepisanych przez lekarza. Rodzic musi zająć się dzieckiem, czasem pomóc mu w lekcjach. Jednak często bierzemy na swoje barki zadania mało istotne, z których można zrezygnować bez większego uszczerbku. Nic się nie stanie, jeśli w weekend z powodu zmęczenia nie zafarbujemy włosów, nie skorygujemy kształtu łuku brwiowego, nie wyprasujemy wszystkich ubrań, lecz kilka na nadchodzące dni.
Dlaczego perfekcjoniści częściej czują się zmęczeni i popełniają błędy?
Perfekcjoniści, dla których odpoczynek wolny od presji wydaje się zadaniem niewykonalnym, częściej czują się zmęczeni i wypaleni. Już w poniedziałek brakuje im cierpliwości, aby skonfrontować się z wymagającym klientem. Pod koniec tygodnia funkcjonują wyłącznie dzięki hektolitrom kawy. Jednocześnie perfekcjonizm sprawia, że gorzej znosimy każdą sytuację, która rozmija się z naszymi oczekiwaniami. To rodzi stres. Motywuje on do działania tylko wtedy, kiedy oddziałuje na organizm zaledwie przez chwilę. Długotrwały zwiększa m.in. ryzyko zawału serca i sprzyja chorobom nowotworowym. Odpoczynek wolny od presji to najlepsza inwestycja w siebie i efektywność wykonywanej pracy. Jeśli zadbasz o siebie, zaczniesz lepiej wywiązywać się z powierzonych ci zadań.