Wraz z wiekiem zdolność akomodacji naszych oczu ulega znacznemu osłabieniu. Dzieje się to zazwyczaj po 40 – 45 roku życia. W efekcie powstają problemy z ostrym widzeniem obiektów znajdujących się w pobliżu. Dolegliwość nazwiemy prezbiopią / starczowzrocznością – objawów pozbędziemy się wyłącznie stosując okulary progresywne lub soczewki wieloogniskowych.
Dolegliwość powstaje z wiekiem wraz ze zmianami zachodzącymi w gałce oka. Soczewka z czasem staje się grubsza oraz mniej elastyczna. Skutkuje to problemami, ze zmianą kształtu – przez co dana osoba ma problem z ostrym widzeniem przy różnych odległościach.
Po czym poznać, że dotyczy nas starczowzroczność?
W pierwszych etapach dolegliwości zauważymy prawdopodobnie, że dostosowanie ostrości wzroku (przykładowo podczas czytania) trwa znacznie dłużej niż zazwyczaj. Początkowo zdarza się to najczęściej przy słabym oświetleniu lub będąc zmęczonym. Symptomom tym często towarzyszy również zmęczenie oczu oraz bóle głowy. W takiej sytuacji z pewnością warto udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem oraz zaleci noszenie odpowiednich soczewek.
Należy pamiętać, iż prezbiopia jest chorobą postępującą: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/prezbiopia. Z tego powodu po skończeniu 40 – 45 roku życia, warto regularnie badać się pod kątem wystąpienia tej dolegliwości.
Warto wiedzieć, iż po wykonaniu badania wzroku w wybranych salonach optycznych – otrzymamy bezpłatnie soczewki marki ACUVUE wraz z kosmetyczką oraz materiałami edukacyjnymi. Ułatwi nam to decyzje odnośnie do tego – czy preferujemy soczewki kontaktowe lub może okulary.
Tekst partnera