trójczynnikowa teoria miłości Sternberga
Joshua Rodriguez z Unsplash

Miłość to silne uczucie, którym darzymy drugą osobę ze względu na pociąg seksualny, więzy krwi czy podziw, jakim ją darzymy. Istnieją różne odcienie tego afektu. Inny charakter przybiera miłość do partnera, a inny do dziecka czy przyjaciółki. Nie oznacza to, że któreś uczucie jest lepsze lub gorsze od pozostałych. One po prostu posiadają różny wymiar. Bardzo dobrze opisuje to trójczynnikowa teoria miłości Sternberga. Jakie są jej założenia?

 

Trójczynnikowa teoria miłości Sternberga – podstawowe założenia

Trójczynnikowa teoria miłości Sternberga mówi, że nasze uczucie składa się z trzech kluczowych elementów:

  1. namiętności,
  2. intymności,
  3. zaangażowania.

 

Jednocześnie jej twórca podkreśla, że wyżej wspomniane czynniki mogą występować jednocześnie lub tworzyć ze sobą różne połączenia. Niekiedy jednocześnie występuje tylko jeden element, czasem dwa różne, a zdarza się, że i wszystkie. Wpływa to na wymiar uczucia, jakim darzymy drugiego człowieka. 

 

Czym jest intymność w związku?

Intymność opiera się na bliskości emocjonalnej. To świadomość, że mogę drugiej osobie powiedzieć o wszystkim, co mnie trapi i spotkać się z jej akceptacją. Intymność rodzi poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i zapewnia optymalne pobudzenie. To zaufanie, które pozwala otwarcie komunikować swoje myśli, emocje, potrzeby i granice. Okazuje się nieocenionym wsparciem w codziennym życiu, gdy konfrontujemy się z wieloma trudnościami. 

 

Czy namiętność w związku to coś więcej niż seks?

Namiętność to pociąg fizyczny, który wyrażamy nie tylko poprzez dążenie do seksu. Obejmuje też inne formy bliskości, w tym pocałunki, obejmowanie drugiej osoby, trzymanie się za ręce i czuły dotyk. 

 

Na czym polega zaangażowanie w związku?

Zaangażowanie to świadome wybory, jakich dokonujemy w danej relacji. Np. postanawiamy razem zamieszkać i dlatego robimy miejsce w swoim mieszkaniu dla ukochanej osoby. Chcemy razem żyć, więc pozbywamy się części rzeczy, aby partner mógł pomieścić swoje. 

 

Miłość romantyczna oparta na intymności i namiętności

Jeśli towarzyszy nam jednocześnie intymność oraz namiętność, to przeżywamy miłość romantyczną. Zazwyczaj mówimy o początku znajomości, gdy doświadczamy stanu zakochania. Chcemy wówczas lepiej poznać drugą osobę, bo wydaje się fascynująca. Jednocześnie nie potrafimy oderwać od siebie rąk. Pożądanie powstaje samoistnie i nie wymaga “wspomagania” z zewnątrz. Utrudnia nam wyjście z łóżka. Z czasem zaczyna słabnąć, choć zazwyczaj nie wygasa całkowicie.

 

Miłość partnerska, która bazuje na zaangażowaniu i intymności

Gdy intymność idzie w parze z zaangażowaniem, to przeżywamy miłość partnerską. Z zapałem niesiemy pomoc drugiej osobie. Interesuje nas to, czego doświadcza partner oraz jego stany emocjonalne. Chętnie razem rozmawiamy na poważne tematy i ujawniamy swoje sekrety. Brakuje tu jednak pociągu fizycznego. Podobną relację możemy zbudować z przyjacielem. 

 

Czym jest i jak ewoluuje miłość doskonała?

Jeśli intymność, namiętność i zaangażowanie występują łącznie, mamy do czynienia z miłością doskonałą.  Z czasem pożądanie zaczyna słabnąć, zwłaszcza gdy nie potrafimy go indukować. Wówczas istnieje szansa, że zrodzi się z tego miłość partnerska. Warto podsycać pożądanie, doświadczając razem nowych rzeczy. Bardzo ważne jest to, aby w miarę upływu czasu częściej eksperymentować w sypialni i poza nią. Przyznać sobie też większe prawo do autonomii i korzystać z niego. Zyskujemy wówczas na tajemniczości i stajemy się bardziej pociągający dla stałego partnera.