Na czym polega laserowa korekcja wzroku
grafika przekazana przez partnera

Medycyna z każdym rokiem idzie naprzód. Nie inaczej jest również w dziedzinie optyki, gdzie coraz częściej wykonywanym zabiegiem jest laserowa korekcja wad wzroku. Dzięki niej nie jest konieczne noszenie odpowiednich okularów czy soczewek. Jakie jeszcze zalety niesie za sobą ten zabieg? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych sposobów na poprawienie jakości wzroku. Polega na wykorzystaniu lasera do dokładnego i precyzyjnego korygowania wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Podczas całej procedury lekarz wykonuje nacięcie na rogówce, a następnie specjalnym laserem precyzyjnie koryguje wadę wzroku. Po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, ale zazwyczaj po kilku dniach powraca do normalnego funkcjonowania. Laserowa korekcja wzroku jest zatem bardzo skuteczna i pozwala na uzyskanie znacznej poprawy jakości wzroku, co wpływa na poprawę jakości życia oraz samopoczucia.

Kto może skorzystać z zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Do zabiegu laserowej korekcji wzroku można zakwalifikować osobę pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która cechuje się dobrym zdrowiem i u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka, a także wywiadzie medycznym, nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. U pacjentów niepełnoletnich nie wykonuje się takiej korekcji ze względu na nieustabilizowaną wadę wzroku. Z kolei u dzieci poniżej 10. roku życia, aby poprawić ostrość wzroku oraz uwolnić się od szkieł korekcyjnych w ciągu dnia, przewidziana jest metoda tak zwanej ortokorekcji.

Jak w przypadku większości zabiegów, w tym również są pewne przeciwwskazania. Nie wolno poddawać się laserowej korekcji wzroku osób, które posiadają jaskrę bądź zaćmę, a także pojawiają się zmiany w rogówce czy nieuregulowane sprawy zdrowotne, które dotyczą tarczycy, cukrzycy czy chorób onkologicznych. Należy jednak pamiętać, że kwalifikacja do zabiegu odbywa się przede wszystkim na podstawie szczegółowego wywiadu, na podstawie którego lekarz stwierdza, czy obecny stan pacjenta pozwala na ingerencję lasera w gałkę oczną. W dniu przewidzianego zabiegu dana osoba jest ponownie weryfikowana pod kątem ewentualnych przeciwwskazań. Sam zabieg jest bezbolesny, a działanie lasera to zaledwie kilkanaście sekund. Okres rekonwalescencji zwykle trwa około dwa tygodnie, jednak pełną widoczność uzyskuje się zaledwie w ciągu kilku dni.