Kaszel mokry to jeden z najczęstszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny, wraz z którą usuwane są z organizmu patogeny. Choć mokry kaszel jest, ogólnie rzecz biorąc, pozytywnym objawem, to bywa bardzo uciążliwy i męczący, a przez to mocno daje się we znaki. Dlatego by szybciej się z nim uporać, warto zastosować syrop na kaszel mokry, który rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usuwanie z układu oddechowego. Pytanie tylko, jak wybrać taki lek? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!
Jak rozpoznać kaszel mokry i skąd się bierze?
Mokry kaszel występuje głównie w przebiegu sezonowych infekcji, jest charakterystyczny m.in. dla przeziębienia i anginy. Pojawia się też w przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli i alergii. Najczęściej wywołuje go zakażenie wirusami, choć może mieć też podłoże bakteryjne. Cechuje się tym, że przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny, zwanej też flegmą lub plwociną [1].
W przypadku kaszlu mokrego w pierwszej kolejności sięgamy po leki dostępne bez recepty, dobrze jest więc wiedzieć, jak je wybrać. Poniżej kilka cennych wskazówek.
Syrop wykrztuśny na mokry kaszel – jak działa?
U chorych z kaszlem mokrym stosuje się leki mukoaktywne. Stanowią one jednak dużą i bardzo zróżnicowaną grupę, a zaliczane do niej produkty mają jedną wspólną cechę, czyli zdolność wywoływania zmian w składzie i właściwościach (lepkość, sprężystość) śluzu z dróg oddechowych. Poprawa właściwości śluzu pozwala na jego efektywniejsze usuwanie z układu oddechowego. Do grupy mukokinetyków należą leki [1]:
- wykrztuśne – wzmagają kaszel i zwiększają efektywność usuwania wydzieliny z dróg oddechowych;
- mukolityczne – zmieniając właściwości fizykochemiczne śluzu, powodują zmniejszenie lepkości wydzieliny w drogach oddechowych;
- mukokinetyczne – poprawiają transport śluzowo-rzęskowy;
- mukoregulujące – działają przeciwzapalnie i wywierająa wpływ na inne zjawiska odgrywające rolę w patofizjologii wydzielania śluzu.
Choć syrop wykrztuśny jest popularnym rodzajem leku na kaszel, to nie jedynym. Bez względu jednak na to, do jakiej grupy przypisany jest wybrany produkt, działanie ich wszystkich jest mniej więcej podobne – ułatwiają walkę z dolegliwością. Mogą rozrzedzać wydzielinę i wspomagać jej pozbywanie się z dróg oddechowych. Co ważne, większość syropów na mokry kaszel można kupić w aptece bez recepty.
Jakie substancje zawierają syropy na kaszel produktywny?
W składach syropów na mokry kaszel mogą występować różne składniki aktywne. Do popularnych należą gwajafenezyna, karbocysteina, erdosteina, bromheksyna czy ambroksol1. Ten ostatni zawiera Deflegmin syrop na ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnionym odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych [2].
W produkcji syropów na kaszel produktywny często wykorzystywane są też wyciągi z ziela różnych roślin (np. wyciąg z liści babki lacetowatej czy kwiatów dziewanny), olejki eteryczne, anyż i wiele innych naturalnych składników ziołowych. Warto zapoznać się z ich działaniem, ponieważ każdy może mieć inne właściwości.
Najczęściej jednak wykazują działanie rozpuszczające, rozrzedzają zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest ją odkrztuszać. Dodatkowo mogą mieć właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, a także odkażające i łagodzące błonę śluzową gardła [1].
Syrop a tabletki i inne leki na kaszel – czym różnią się poszczególne wyroby medyczne na kaszel?
Syrop na kaszel suchy lub mokry to zwykle pierwszy wybór, jeśli chodzi o leki wspomagające walkę z nim. Na rynku dostępne są jednak też inne leki jak choćby tabletki na kaszel. Okazuje się, że działanie ich wszystkich jest dokładnie takie same, różnią się między sobą jedynie formą. Dlatego, zamiast syropu wybrać można dowolny inny lek na kaszel, a efekty leczenia będą identyczne. W razie braku skuteczności podjętej terapii należy skonsultować się z lekarzem.
Na zlecenie marki Deflegmin
Bibliografia:
- Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 2016, 4.
- Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/ (dostęp: 2023.03.02.).