JESHOOTS.com z pexels

Ból gardła jest powszechnie występującym objawem typowym dla infekcji górnych dróg oddechowych, który może mieć różny charakter i stopień nasilenia. Niekiedy jest on bardzo silny i dokuczliwy przy przełykaniu, co może sugerować anginę ropną. Jeśli jednak bólowi gardła nie towarzyszy gorączka, można też podejrzewać, że został wywołany przez wirusy. Jak rozpoznać przyczynę bólu gardła przy przełykaniu? Dowiedz się, kiedy można leczyć się samodzielnie, a kiedy warto udać się do lekarza. Poznaj skuteczne sposoby na bolące gardło.

Ostry ból gardła bez gorączki – najczęstsze przyczyny stanu zapalnego gardła

Ostry ból gardła przy przełykaniu to charakterystyczny objaw anginy, czyli ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, wywołanego zakażeniem lub podrażnieniem. Najczęściej mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem gardła, potocznie nazywanym przeziębieniem. Wirusy odpowiadają za 90–95% zachorowań u dorosłych i 70–85% zapaleń gardła i migdałków u dzieci. Ból przy przełykaniu jest jednak typowy dla zapalenia migdałków podniebiennych, występującego w przebiegu infekcji bakteryjnej [1].

By móc jednak rozstrzygnąć, jaki patogen doprowadził do rozwoju choroby, oprócz charakteru bólu gardła trzeba przyjrzeć się też objawom towarzyszącym, a niekiedy dodatkowo wykonać badania. Od typu choroby zależy sposób leczenia, dlatego w razie wątpliwości w tej kwestii warto skonsultować się z lekarzem [1].

Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła? Objawy infekcji

Zapalenia błony śluzowej gardła w zależności od czynnika sprawczego mogą mieć różny przebieg.

Zakażenie bakteryjne objawia się silnym bólem gardła i bólem podczas połykania. Kłopot sprawia nie tylko jedzenie i picie, ale czasem nawet przełykanie śliny. Niektórzy pacjenci uskarżają się ponadto na uczucie ciała obcego w gardle. Bólowi gardła spowodowanemu przez bakterie towarzyszą ponadto takie objawy jak: ból głowy, gorączka, ostre zapalenie migdałków podniebiennych, powiększenie węzłów chłonnych, czasem ból brzucha, nudności i wymioty (raczej u dzieci) [1,2].

Infekcja wirusowa zazwyczaj ma dużo łagodniejszy przebieg, choć czasem też występuje naprawdę uporczywy ból gardła. Jednak typowe dla niej objawy to ból głowy, ból mięśni i stawów, niewielka gorączka lub prawidłowa temperatura ciała, zapalenie spojówek, chrypka i przede wszystkim objawy takie jak katar i kaszel, które nie występują w przebiegu anginy ropnej [1,2].

Domowe sposoby na silny ból gardła przy przełykaniu

Gdy pojawi się uciążliwy ból gardła i trudności przy przełykaniu, trzeba działać szybko. Złagodzić przykre dolegliwości pomogą takie sposoby jak [1,3]:

  1. Stosowanie doustnych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można przyjmować paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki kupić można w aptece bez recepty.
  2. Płukanie gardła roztworem soli lub ziołowymi naparami. W aptece można też dostać gotowe płyny odkażające do płukania.
  3. Stosowanie pastylek do ssania. Na ostry ból gardła dla dorosłych zastosować można tabletki do ssania Inaldin, który działa miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej.
  4. Dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości wody i ciepłych herbat.
  5. Częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza w domu.
  6. Unikanie palenia papierosów i wdychania dymu papierosowego.

Podczas samodzielnego leczenia infekcji gardła należy stale obserwować swój stan. Jeśli ból gardła nie ustępuje pomimo zastosowania powyższych sposobów, wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry. Może się okazać, że dokonaliśmy błędnej oceny choroby i potrzebny jest antybiotyk. Konsultację powinno się odbyć również wtedy, gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem gardła.

 

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

 

Bibliografia:

  1. Skotnicka B., Wiercińska M., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.02.22.)).
  2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 2023.022.)).
  3. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ból gardła, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105644,bol-gardla (dostęp: 20202.22.)).