Kto nie marzył o pięknym, pełnym i białym uśmiechu rodem z amerykańskich filmów? Według ostatnich badań liczba Polaków, którzy nie są zadowoleni ze swojego uzębienia stale rośnie i sięga nawet 75%. Pomimo rozwoju stomatologii estetycznej, wielu ludzi wciąż obawia się z niej skorzystać.
Obecnie na rynku najpopularniejszym i prawdopodobnie najlepszym produktem mającym na celu poprawę wyglądu naszego uzębienia są licówki.
Czym są licówki?
Licówki są jednym z największych osiągnięć współczesnej stomatologii estetycznej. Umożliwiają one trwałą korekcję estetyki zębów, która wystarcza na 5 do 12 lat. Pozwalają one pozyskać naturalnie biały uśmiech. Ze względu na swoją budowę (najczęściej są ceramiczne) pozostają odporne na przebarwienia przez wiele lat. Licówki dają ludziom szansę nie tylko na nowy uśmiech, ale często po prostu na uzupełnienie brakujących zębów. Obecnie licówki montowane są w sposób niezwykle małoinwazyjny. Ząb pacjenta szlifowany jest zaledwie na głębokość 0,3 do 0,7 mm, a więc jest to naprawdę minimalna ingerencja w tkanki twarde zęba. Teoretycznie licówki mogą być montowane na każdym zębie, jednak przeważnie robi się to na odcinku przednim zarówno górnym, jak i dolnym. Cały zabieg przeprowadza się w ciągu dwóch sesji, więc jest on naprawdę szybki.
Przyczyny popularności licówki
Licówki są zabiegiem bardzo chętnie wykonywanym przez stomatologów, prawdopodobnie dlatego, że mają wiele zalet i są zalecane przez środowisko medyczne w wielu przypadkach. Ich popularność stale rośnie ze względu na dużą odporność na ścieranie, bardzo dobre efekty wizualne, kompatybilność z tkankami przyzębia i niewielki zakres ingerencji w twarde tkanki zęba.
Kiedy i dlaczego skorzystać z licówek?
Poleca się stosowanie licówek w przypadku chęci odbudowania utraconego lub uszkodzonego zęba czy też po prostu wypełnienia przerwy między zębami. Stosować możemy je także w celach czysto kosmetyczny, np. kiedy chcemy poprawić wygląd naszych zębów bez potrzeby ich naprawiania lub zastępowania. W takich przypadkach licówki zastosować można, gdy pragniemy poprawić kształt zębów, ich położenie w łuku czy też po prostu kolor. Bardzo ciekawym i w gruncie rzeczy dobrym skutkiem ubocznym jest powiększenie się powierzchni zęba, co u osób starszych pozwala zwalczyć problem opadających policzków i zwiotczałej skóry wokół ust.
Przeciwwskazania
Jak każda metoda, tak i licówki mają swoje przeciwwskazania. Pomijając wady licówek takie jak trudności w doborze koloru czy brak możliwości naprawy, skupmy się na przeciwwskazaniach typowo medycznych. Nie zaleca się stosowania licówek, gdy u pacjenta występują nieprawidłowości w zgryzie, ponieważ mogą one doprowadzić do nadmiernego obciążenia licówek i ich uszkodzenia. Kolejnym przeciwwskazaniem jest występowanie parafunkcji (złe nawyki, takie jak np. obgryzanie długopisów) czy też burksizmu (patologiczne zgrzytanie zębami).