soczewki dla krótkowidza

Miopia, czyli krótkowzroczność, to wada wzroku charakteryzująca się rozmazanym obrazem przedmiotów oddalonych, przy zachowaniu ostrości widzenia rzeczy z bliskiej odległości. Metodą leczenia są szkła progresywne o mocach ujemnych. Laserową korekcję wzroku wykonuje się tylko u osób dorosłych z wadą, która nie ma predyspozycji do narastania.

Jaką wadą wzroku jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która wynika z nieprawidłowego kształtu gałki ocznej. U krótkowidzów jest ona za długa, co powoduje, że światło ogniskuje się przed siatkówką. Prowadzi to do zniekształcenia widzianego obrazu z oddali. Osoby z miopią w charakterystyczny sposób przysuwają do siebie przedmioty, by móc odczytać znajdujący się na nich napis. To duży problem zwłaszcza u dzieci uczących się w szkole, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie wady na podstawie badania okulistycznego. Metodą korekcji krótkowzroczności są szkła progresywne. Na dobieranie soczewek kontaktowych lub okularów najlepiej umówić się do okulisty. Lekarz wybierze odpowiedni rodzaj szkieł z zależności od natężenia miopii.

Krótkowzroczność dzieli się ze względu na stopień zaawansowania wady wyrażany dioptriach:

  • miopia niska – do 3 dioptrii,
  • miopia średnia – od 3 do 8 dioptrii,
  • miopia wysoka – powyżej 8 dioptrii.

Duża krótkowzroczność może prowadzić do różnego rodzaju powikłań.

Krótkowzroczność – leczenie okularami i soczewkami kontaktowymi

Do korekcji krótkowzroczności stosuje się soczewki kontaktowe progresywne lub okulary o mocach ujemnych, czyli wklęsłe szkła rozpraszające (oznaczonych charakterystycznym symbolem minusa). Powodują one, że miejsce ogniskowana światła przesuwa się, dzięki czemu w znacznym stopniu poprawia się jakość widzenia.

Laserowa korekcja wzroku

Zabieg laserowy na oczy możliwy jest tylko u osób dorosłych, u których wada nie ma tendencji do narastania i jest w pełni ustabilizowania. Operacja polega na nacięciu rogówki laserem i nadaniu jej prawidłowego kształtu.

Krótkowzroczność – objawy

Charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest przysuwanie przedmiotów bliżej oczu, aby móc przeczytać, co jest na nich napisane. Osoby z krótkowzrocznością mogą również odczuwać bóle głowy, pieczenie oczu oraz pogarszanie się wzroku zwłaszcza po zmroku lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Materiał zewnętrzny