Kolory neutralne pokochały modowe minimalistki. Stanowią podstawę szafy kapsułowej, która pozwala na dowolne miksowanie ze sobą poszczególnych ubrań. Kolory neutralne uchodzą za uniwersalne i ponadczasowe. Czy jednak rzeczywiście pasują każdej z nas? Co warto o nich wiedzieć?
Spis treści:
- Jakie zalety mają kolory neutralne?
- Czy istnieją kolory uniwersalne?
- Czy kolory bazowe pasują wszystkim?
- Jakie kolory neutralne dla wiosny?
- Jakie kolory bazowe dla lata?
- Ubrania bazowe dla jesieni
- Kolory neutralne dla zimy
- Jak kolory neutralne wpływają na stylizację?
Jakie zalety mają kolory neutralne?
Kolory neutralne mają to do siebie, że łatwo komponują się z innymi. Czerń czy biel stanowi bazę naszej garderoby, ponieważ są to barwy, które można zestawić nawet z najbardziej pstrokatymi neonami czy szalonymi printami. Odpowiednio dobrane podbijają inne kolory lub je tonują. Mogą też rozświetlać twarz lub ją przyciemniać. Z tego powodu trzeba umieć je odpowiednio zestawiać, pamiętając o kilku istotnych kwestiach.
Czy istnieją kolory uniwersalne?
Wbrew obiegowej opinii, kolory neutralne wcale nie mają uniwersalnego charakteru. Czerń, która króluje w szafach większości Polek, wcale nie pasuje każdej z nas. Podobnie jest z innymi kolorami, które uchodzą za bazowe. Każdy kolor, nawet neutralny, wpływa na odbiór naszej urody i pozostałych elementów stylizacji. Trzeba to mieć na uwadze, aby kompletować swoje outfity w przemyślany sposób, uzyskując planowany efekt.
Czy kolory bazowe pasują wszystkim?
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie wszystkie kolory bazowe pasują do każdego. Duży wpływ ma nasz typ urody. Wyróżniamy 4 główne typy urody: wiosnę, lato, jesień i zimę. Do chłodnych typów zaliczamy lato oraz zimę. Natomiast do ciepłych wiosnę oraz jesień. Ponadto każdy typ urody dzieli się na trzy podtypy. Mamy zimę z podtypem lata, zimę z podtypem wiosny oraz zimę z podtypem jesieni. W rezultacie każda zima lepiej wygląda w nieco innych kolorach, dotyczy to także tych określanych mianem neutralnych.
Flaunter z Unsplash
Jakie kolory neutralne dla wiosny?
Wiosna charakteryzuje się tym, iż jest jasna, ciepła oraz kontrastowa. W oparciu o te cechy powinna wybierać kolory bazowe. Dobrze sprawdzą się u niej: karmel, kamel, ciepłe beże, śmietankowa biel oraz czerń (jednak raczej w dolnych częściach garderoby, aniżeli w górnych).
Jakie kolory bazowe dla lata?
Typ urody lato wyróżnia się tym, iż jest jasny, harmonijny i chłodny. Te cechy należy uwzględnić, kompletując garderobę i wybierając ubrania bazowe. Te powinny być utrzymane w odcieniach szarości, bieli, jasnych beży oraz zgaszonych fioletach z domieszką brązu lub szarości. U lata całkiem dobrze sprawdzi się też granat, zwłaszcza w dolnych częściach garderoby.
Ubrania bazowe dla jesieni
Jesień jest ciepła i harmonijna. Dobrze wygląda w brązach, ciepłych beżach, złamanej bieli, a ciemna jesień także w czerni i ciemnej szarości. Tak naprawdę jesień najlepiej odnajduje się w nudziakach, które ostatnio stały się szalenie popularne w sklepach.
Kolory neutralne dla zimy
Zima jest chłodna i kontrastowa. Choć zazwyczaj może sobie pozwolić na czerń, to z wiekiem jej kontrastowość wygasa, przez co lepszym rozwiązaniem okazuje się granat. Zima doskonale wygląda w czystej bieli, która wręcz wpada w niebieską tonację. Pasuje jej również biel z domieszką różowych tonów, ponieważ przepięknie podbija pigment w skórze. Zima może sobie pozwolić także na noszenie zgaszonych fioletów jako bazy. Taupe, czyli mieszanka fioletu, brązu i szarości wygląda pięknie u pań obdarzonych tym typem urody. Natomiast zima powinna stanowczo wystrzegać się beży, brązów, karmelu i czystej szarości. Te kolory ją wymywają i pozbawiają wyrazu. Zima przy nich ginie, a jej odcień skóry staje się niezdrowy. Jak widać rada makijażystek, że każda z nas powinna mieć brązowe cienie jako bazę, nie zdaje egzaminu w przypadku zim.
Jak kolory neutralne wpływają na stylizację?
Biel rozświetla stylizację i lekko ją rozjaśnia. Może jednak tworzyć duży kontrast z innymi kolorami wykorzystanymi w naszej stylizacji. Np. jeśli połączymy ją z Very Peri, to uzyskamy mocny kontrast, który najlepiej pasuje zimie. Natomiast czerń wyostrza inne kolory, lekko je przyciemnia i również może ciąć naszą sylwetkę. Beże uspokajają stylizację i ją rozświetlają. W zależności od swojej temperatury mogą wydobywać z niej ciepłe lub chłodne tony. Z kolei karmel może ożywiać stylizację i ją ocieplać. Granat uspokaja outfit, ale trzeba też uważać na to, aby zbyt mocno nie pociął naszej sylwetki, zwłaszcza gdy zestawimy granatowe spodnie z białą koszulą. Szarość także uspokaja stylizację, jeśli jest jasna, rozświetla ją, jeśli ciemna, przyciemnia i wyostrza.