Zdrowie

Jakie soczewki nosić przy astygmatyzmie?

Grafika dostarczona przez partnera

Astygmatyzm to bardzo częsta wada wzroku, która pogarsza ostrość widzenia. To wiąże się równie z obniżeniem komfortu funkcjonowania. Poprawa widzenia jest możliwa, dzięki noszeniu odpowiednich soczewek. Z artykułu dowiesz się wszystkiego o soczewkach dla astygmatyków!

Co to jest astygmatyzm?

To powszechna wada wzroku, która najczęściej powoduje niewyraźne widzenie, niezależnie od odległości, w jakiej znajduje się obiekt. Często towarzyszy jej nadwzroczność lub krótkowzroczność.

Skąd bierze się astygmatyzm?

Przyczyną astygmatyzmu jest nieregularny kształt rogówki lub soczewki oka, odbiegający od tego kulistego. To sprawia, że nie przypomina ona kuli, ale raczej piłkę do gry w rugby. To powoduje rozproszenie wpadającego świata. Konsekwencją tego jest nieostre i rozmyte widzenie. Dlatego dobre soczewki kontaktowe mają za zadanie skorygować nieregularny kształt, poprawiając tym samym ostrość widzenia.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Ta wada wzroku powoduje nieostre widzenie zarówno przedmiotów znajdujących się lub obiektów znajdujących się w dużej odległości, jak i tych, które znajdują się blisko. Dlatego astygmatycy często skarżą się na to, że nie widzą znaków drogowych lub nadjeżdżającego pojazdu lub mają problemy z czytaniem i podczas prac manualnych, np. szycia i szydełkowania. Niekorygowany astygmatyzm nie powoduje jedynie nieostrego widzenia, ale może powodować również:

  • zmęczenie
  • łzawienie i pieczenie oczu
  • bóle głowy
  • mrużenie oczu.

Gdy podejrzewasz, że masz astygmatyzm, to najlepiej umów się na konsultację. W trakcie oczekiwania na wizytę możesz wykonać w domu test na astygmatyzm, który znajdziesz na stronie Acuvue.

Jakie soczewki skorygują astygmatyzm?

Taka wada wzroku jak astygmatyzm wymaga noszenia specjalnych soczewek. Są to tzw. soczewki toryczne, które umożliwiają korektę indywidualnych różnić w kształcie oka. W ten sposób możliwe jest poprawne skupianie się świata na siatkówce. Soczewki toryczne są nazywane inaczej soczewkami cylindrycznymi i zapobiegają rotację soczewki w oku, co pozwala zapewnić większą ostrość widzenia.

Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne?

To dylemat wszystkich osób, które mają astygmatyzm. Ze względu na wygodę i aktywny styl życia, soczewki kontaktowe są wybierane dużo częściej niż okulary. Największymi zaletami jest większy komfort podczas uprawiania sportów i w trakcie złej pogody. Kolejnym udogodnieniem jest również to, że soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia, jak ma to miejsce w przypadku okularów. Dzięki temu wiążą się również z większym komfortem użytkowania.

Profesjonalny dobór soczewek

Soczewki pomoże Ci dobrać specjalista, który przedstawi więcej informacji dotyczących tego rozwiązania i zasad higieny, które są niezmiernie ważne, w przypadku gdy zdecydujesz się na soczewki kontaktowe. Profesjonalna konsultacja pozwoli Ci również rozwiać wątpliwości dotyczące astygmatyzmu. Możesz przed wizytą również samodzielnie wykonać test na astygmatyzm.

Dodaj komentarz