To, jak wygląda nasza skóra, niekoniecznie zależy od tego, jak bardzo innowacyjnych kremów do twarzy używamy. Tak naprawdę kosmetyki odgrywają tu najmniej istotną rolę. Podpowiadamy, jak zadbać o skórę od wewnątrz, by móc jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem.
Picie dużych ilości wody
Jeśli chcesz mieć gładką, dobrze nawilżoną skórę, powinnaś pamiętać o tym, aby każdego dnia wypijać co najmniej 1,5 litra wody. W okresie letnim, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, konieczne jest zwiększenie tych ilości do 3-4,5 litra. Jeśli nie będziesz pić wody, odwodnisz swoją skórę od środka i nic, nawet najlepszy krem nawilżający, nie poprawi jej stanu.
Zdrowe odżywianie bogate w antyoksydanty
To, czy twoja skóra starzeje się szybko czy powoli, jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Do tego dochodzi naturalny system antyoksydacyjny, który z wiekiem ulega spowolnieniu. W naszym organizmie znajdują się trzy grupy enzymów, które tworzą kompleks rozkładający wolne rodniki do wody i tlenu, czyli nietoksycznych cząstek. Gdy oddychamy, wprowadzamy do swojego organizmu tlen, który następnie powoduje powstawanie wolnych rodników. Nasz organizm jest w stanie sam zwalczyć te reaktywne cząstki, które uszkadzają struktury komórkowe oraz DNA komórki. Jednak, aby mogło to nastąpić, musimy dostarczyć my kofaktorów do prawidłowej pracy enzymów. Okazuje się, że zarówno peroksydaza glutationowa, jak i katalaza potrzebują składników mineralnych, aby wydajnie pracować. Dlatego też twoja dieta powinna obfitować w selen, mangan i cynk. Ponadto warto wspomóc walkę z wolnymi rodnikami, jedząc dużo świeżych owoców i warzyw, które dostarczają naturalnych przeciwutleniaczy takich jak witaminy C i E.
Ochrona przeciwsłoneczna
Jeśli chcesz mieć gładką skórę wolną od zmarszczek, musisz regularnie chronić ją przed promieniami UV. Pomogą ci w tym specjalne kremy zawierające filtry przeciwsłoneczne oraz unikanie ekspozycji na promienie słoneczne od godziny 10 do 16 w okresie letnim. Najlepsze są filtry mineralne, które działają jak lustro odbijające promienie UV. Nie pozwalają im bowiem wniknąć w głąb skóry, co czynią filtry chemiczne, których działanie sprowadza się do dezaktywacji wolnych rodników powstałych wskutek działania promieni UV.
Unikanie potencjalnych toksyn
Nie pal papierosów, zrezygnuj z joggingu w centrum miasta, bo podczas niego będziesz wdychać smog. Staraj się zredukować liczbę chemikaliów, które towarzyszą ci na co dzień. Im więcej toksyn jest obecnych w twoim życiu, tym więcej wolnych rodników powstaje w twoim organizmie i uszkadza struktury komórek skóry, w tych ich DNA.
Umiejętność radzenia sobie ze stresem
Gdy się czymś intensywnie zamartwiamy, wskutek stresu organizm syntetyzuje ogromne ilości kortyzolu. Nie jest on dobry ani dla naszej gospodarki hormonalnej, ani dla skóry. Dlatego też znajdź swój sposób na relaks, może to być uprawianie sportu lub spotkania z przyjaciółmi.