Jak przygotować się do poszczególnych badań USG

Ultrasonografia to najpopularniejsze badanie diagnostyczne, które jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Mogą je wykonywać zarówno kobiety w ciąży, noworodki, jak i osoby w podeszłym wieku. Za pomocą ultradźwięków można zbadać niemal każdą część ludzkiego ciała. Jak należy przygotować się do poszczególnych badań USG?

Czy trzeba się przygotowywać do USG?

Badanie USG jest zwykle zlecane podczas konsultacji internistycznej, jako uzupełnienie i rozszerzenie diagnostyki. Dzięki niemu lekarz prowadzący uzyskuje szersze informacje na temat danego obszaru ciała. Dzięki USG możliwe jest określenie wielkości, struktury i położenia organów wewnętrznych, a także szybkie wychwycenie różnych niepokojących zmian, takich jak guzy czy torbiele. W większości przypadków badanie USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Należy jedynie przynieść ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań, tak aby lekarz wykonujący USG mógł porównać stan obecny z wcześniejszym. Istnieje jednak kilka rodzajów USG, które wymagają od pacjenta niewielkiego przygotowania. Są to m.in. USG jamy brzusznej, układu moczowego, czy też badanie ginekologiczne przez powłoki brzuszne.

USG jamy brzusznej

Wskazaniami do wykonania tego badania są m.in. bóle brzucha o nieznanym podchodzeniu, nagła utrata wagi lub problemy trawienne. USG jamy brzusznej jest rozszerzeniem diagnostyki prowadzonej przez lekarza gastroenterologa. Badanie powinno być przeprowadzone na czczo, co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Dopuszczalne jest picie małej ilości niegazowanej wody. W przeddzień badania należy zastosować lekkostrawną dietę, unikając zwłaszcza smażonych i wzdymających potraw. Osoby z tendencją do wzdęć mogą zażyć środek zwalczający tę dolegliwość. Jest to istotne z tego powodu, iż pęcherzyki powietrza zalegające w układzie trawiennym zniekształcają obraz uzyskiwany w USG, a czasem nawet uniemożliwiają wykonanie badania. Dlatego też należy powstrzymać się także od żucia gumy i palenia papierosów, gdyż może to spowodować nieświadome połknięcie powietrza.

USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne

Aby ten rodzaj USG został wykonany prawidłowo, należy mieć maksymalnie wypełniony pęcherz moczowy. Pozwoli to na uzyskanie wyraźnego obrazu o dobrej jakości. W tym celu należy godzinę przed wykonaniem badania wypić od 1 do 1,5 litra niegazowanej wody i powstrzymać się od oddawania moczu. Z kolei badanie ginekologiczne transwaginalne wymaga odmiennej taktyki- co prawda w tym rodzaju USG ilość moczu nie jest istotna, jednak maksymalnie wypełniony pęcherz może powodować dyskomfort podczas badania. Dlatego też przed wykonaniem tego badania dobrze jest skorzystać z toalety.

USG prostaty przez powłoki brzuszne

Tak jak w poprzednim przypadku, w momencie wykonywania badania przez powłoki brzuszne, należy mieć maksymalnie wypełniony pęcherz moczowy. Godzinę przed USG należy wypić do 1,5 litra niegazowanej wody i powstrzymać się od oddawania moczu. Z kolei gdy badanie prostaty odbywa się transrektalnie, dobrze jest wcześniej opróżnić pęcherz moczowy. W przypadku USG prostaty transrektalnego ilość moczu nie ma żadnego wpływu na jakość uzyskanego obrazu, a może stanowić dodatkowy dyskomfort dla pacjenta.

USG układu moczowego

To badanie ultrasonograficzne obejmuje zarówno diagnostykę nerek jak i pęcherza moczowego. O ile do oceny nerek nie trzeba się specjalnie przygotowywać, to już do prawidłowego zbadania pęcherza moczowego należy go wcześniej maksymalnie wypełnić. Dzięki temu można uzyskać dokładny obraz obejmujący m.in. grubość ścian oraz kształt tego narządu. Dlatego też przed badaniem zaleca się wypicie 1,5 litra niegazowanej wody i powstrzymanie się od oddawania moczu.

USG piersi

USG piersi powinno być regularnie wykonywane przez kobiety w celu profilaktyki antynowotworowej. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i może być wykonywane praktycznie w każdej fazie cyklu. Z uwagi jednak na budowę piersi i wpływ hormonów na ich tkliwość, najlepszą jakość obrazu uzyskuje się w pierwszej połowie cyklu, najlepiej między 6 a 10 dniem.

Podsumowanie

Badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne z a do tego cechuje się wysoką precyzją i dokładnością. Emitowane ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu, dlatego też USG może być wykonywane tak często, jak zachodzi potrzeba. W większości przypadków badanie nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania i obejmuje jedynie dostarczenie wyników wcześniejszych badań. Jednak do niektórych rodzajów USG należy się wcześniej przygotować, np. stosując w przeddzień badania lekkostrawną dietę. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zapytanie lekarza kierującego na USG o sposób i konieczność przygotowania. Dzięki temu badanie będzie mogło zostać wykonane w odpowiednich warunkach, co zapewni dużą jakość uzyskanego obrazu.