Zdrowie

Jak prawidłowo dezynfekować ręce?

Jak prawidłowo dezynfekować ręce

Zdjęcie autorstwa Edward Jenner z Pexels

Odkażanie rąk w czasie pandemii to konieczność – dzięki regularnemu wykonywaniu dezynfekcji dłoni ograniczasz rozprzestrzenianie chorób. Chroń siebie i dowiedz się, jak wygląda poprawna procedura mycia i dezynfekcji rąk. Czym skutecznie odkażać ręce?

Odkażanie rąk – skuteczna ochrona w walce z chorobami

Dezynfekcja rąk stała się codziennością w obecnym świecie. Odkażanie rąk chroni nie tylko jednostki, ale i całe społeczeństwo przed rozprzestrzenianiem chorób i wirusów. Przenoszenie chorób następuje głównie drogą kropelkową, jednak dłonie to ta część ciała, którą dotykasz zarówno elementów otoczenia, jak i swojego ciała. W jaki sposób regularne dbanie o higienę dłoni pomaga przed złapaniem wirusa?

Przede wszystkim ważną rolę gra uświadomienie sobie, że bakterie i wirusy są wszędzie – na każdym przedmiocie, którego dotykasz. Chwytanie klamek, banknotów, a nawet produktów spożywczych sprawia, że drobnoustroje pozostają na Twoich dłoniach. Witasz się ze znajomymi, spożywasz posiłek, albo po prostu nieświadomie dotykasz swojej twarzy. W ten sposób bakterie i wirusy dostają się do organizmu i są przenoszone dalej.

W trudnej sytuacji epidemiologicznej należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią higienę. Najskuteczniejszą formą walki z zachorowaniem jest zatem dokładne i regularne mycie oraz odkażanie rąk, które pozwalają pozbyć się ponad 90% wszelkich chorobotwórczych mikroorganizmów ze skóry.

Mycie i dezynfekcja rąk – czym się różnią?

Podstawowe zasady higieny osobistej obejmują regularne mycie rąk. Polega ono na użyciu preparatu – mydła, pianki – który w połączeniu z ciepłą wodą pomaga usunąć bakterie i zabrudzenia z powierzchni skóry. Jest to pierwszy krok do zachowania bezpieczeństwa, ponieważ pozwala na powierzchowne czyszczenie dłoni. Odkażanie natomiast wykorzystuje środki do dezynfekcji rąk, w których składzie znajduje się co najmniej 60% alkoholu. Wcieranie preparatu w dłonie zabija wirusy i bakterie chorobotwórcze.

Procedura mycia i dezynfekcji rąk

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, instrukcja mycia rąk zawiera się w kilku prostych krokach i obejmuje zarówno oczyszczanie śródręcza, palców, przestrzeni między nimi oraz nadgarstków. Aby proces był skuteczny, powinien zająć co najmniej 30 sekund.

Jak dezynfekować ręce? Odpowiednią ilość środka odkażającego umieść na dłoniach i dokładnie wcieraj w skórę. Spleć palce obu rąk i wcieraj środek dezynfekujący tak, aby dotarł w każde miejsce. Skutecznym krokiem w prawidłowej dezynfekcji jest pocieranie górnych części palców o wewnętrzną stronę dłoni – pozwala oczyścić okolice paznokci. Gdy preparat wyschnie, dłonie są zdezynfekowane.

W miejscach publicznych znajdziesz preparaty do dezynfekcji zgodne z normami, jednak jeśli poszukujesz odpowiedniego płynu odkażającego do użytku osobistego: w domu, w podróży czy w pracy, sprawdź ofertę https://lumamed.pl – znajdziesz tu wyłącznie profesjonalne środki, które pomogą Ci zachować odpowiednią higienę.

Dodaj komentarz