jak powstają przepukliny

W opinii części społeczeństwa przepuklina jest nadal niegroźnym defektem kosmetycznym, którego leczenie bywa uzależnione od poczucia estetyki pacjenta. Takie błędne myślenie jest niebezpieczne, gdyż nieleczona przepuklina może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych, wymagających natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Przepukliną nazywany patologiczny stan, kiedy zawartość jamy ciała przemieszcza się poza jej anatomiczne granice. Najczęściej dotyczy narządów oraz tkanek znajdujących się w jamie brzusznej, jednak może pojawiać się także w okolicach przełyku czy kręgosłupa. Fragmenty otrzewnej oraz jelita wydostają się poza ich naturalne środowisko, przez uszkodzone powłoki brzuszne. Początkowo elementy nadrządów oraz tkanek wydostają się do tak zwanego worka przepuklinowego pod wpływem fizycznego wysiłku i związanym z nim wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Przepuklina objawia się wyczuwalnym pod palcem twardym guzkiem, który we wstępnym stadium rozwoju choroby cofa się do jamy ciała pod wpływem nacisku. Z czasem wycofanie zawartości worka przepuklinowego staje się niemożliwe, a przepuklinie towarzyszy ból i pieczenie.

Słabe powłoki brzuszne główną przyczyną powstawania przepuklin

Ze względu na etiologię i występowanie schorzenia, przepukliny dzielimy na wrodzone oraz nabyte. Przepuklina wrodzona ujawnia się zaraz po narodzinach bądź w pierwszych latach życia dziecka. U niemowląt najczęściej diagnozuje się przepuklinę pępkową, związaną z nieprawidłowym domknięciem pierścienia pępkowego, przez który w życiu płodowym dziecka do jego ciała wchodziły naczynia pępowinowe. Jelita rozwijają się poza jamą brzuszną płodu i przechodzą do jamy brzusznej właśnie przez pierścień pępkowy, który powinien domknąć się samoistnie. Kiedy pierścień nie zamknie się w prawidłowy sposób, może pojawić się przepuklina pępkowa. Wada najczęściej występuje u dzieci przedwcześnie urodzonych oraz niemowląt z niską wagą urodzeniową. U części niemowląt płci męskiej przepuklina pachwinowa powstaje na skutek zaburzenia procesu zstępowania jąder do worka mosznowego.

Przyczyną powstawania przepuklin są słabe powłoki brzuszne. Wnętrzności są przytrzymywane w jamie brzusznej przez powłoki, na które składają się mięśnie brzucha, rozcięgna mięśni i wiązadła. Ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta podczas kaszlu czy kichaniu, a także przy oddawaniu moczu i stolca. Jeżeli któraś z powłok brzusznych jest słaba, z czasem może pęknąć i wytworzyć się w niej szczelina, przez którą mogą wycofywać się z jamy brzusznej fragmenty jelit i otrzewnej.

Szczególnie narażone na występowanie przepukliny są osoby otyłe, ponieważ ich tkanka łączna jest słaba, mniej sprężysta. Im otyłość jest większa, tym mięśnie coraz bardziej słabe i powstają w nich mikrouszkodzenia, które z czasem mogą przekształcić się w przepuklinę. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przepuklin są również przebyte operacje oraz ciężka praca fizyczna. Przepukliny pachwinowe najczęściej występują u mężczyzn i są wynikiem powikłań związanych z przerostem prostaty. U kobiet pojawia się głównie przepuklina pępkowa oraz udowa, które wiążą się z komplikacjami po przebytych ciążach. „Niekiedy otwór pępkowy nie zarasta całkowicie i powstaje tu przepuklina; u kobiet (najczęściej po wielu ciążach) dochodzi do rozciągnięcia pępka i rozwoju przepukliny” – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Szczęsny, chirurg. Lekarze jako źródło przepukliny wskazują także częste i nawracające choroby głównych dróg oddechowych. Długotrwały kaszel może przyczynić się do powstania przepukliny, tak samo jak i przewlekłe zaparcia. Ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej podczas wypróżniania się osób cierpiących na częste zaparcia może być tak wysokie, że dojdzie do uszkodzenia powłok brzusznych.

Duży odsetek przepuklin stanowią przepukliny pooperacyjne, będące wynikiem powikłań zabiegów przeprowadzanych w obrębie jamy brzusznej. Po operacji należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i przez okres co najmniej 3 miesięcy po zabiegu unikać wysiłku fizycznego.

Przepuklina jest nie tylko nieestetycznie wyglądającym defektem kosmetycznym, gdyż może dojść do uwięzienia przepukliny, a w konsekwencji – do martwicy jelit, dlatego tak ważne jest, aby postawić właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie.

Więcej o przepuklinie na stronie : https://www.tourmedica.pl/zabiegi/operacje-i-leczenie-przepuklin/

Materiał sponsorowany