Konflikty rodzinne to często spotykany problem, który szczególnie daje się we znaki w okresie bożonarodzeniowym, gdy zasiadamy do wspólnego stołu. Wówczas do głosu dochodzą skrywane urazy oraz zadawnione pretensje. Wspólne świętowanie często generuje wysokie koszty emocjonalne. Jak ocieplić relacje z krewnymi?
Spis treści:
- Dlaczego konflikty rodzinne odżywają przed świętami?
- Jak komunikować się z bliskimi?
- Jak ocieplić relacje z krewnymi?
- Jak złapać dystans emocjonalny?
- Jak zaakceptować niedoskonałości członków rodziny?
- Dlaczego warto wybaczyć krewnym ich błędy?
Dlaczego konflikty rodzinne odżywają przed świętami?
Konflikty w rodzinie często wymuszają na nas podjęcie skomplikowanych działań. Trzeba tak posadzić wszystkich krewnych, aby ci znajdowali się obok osób, z którymi mają dobry kontakt. Jednocześnie należy unikać kontrowersyjnych tematów, które mogą stać się zarzewiem kolejnych kłótni i żalów. Nie jest to łatwe. Psycholodzy opracowali jednak kilka przydatnych rozwiązań, z których warto skorzystać.
Jak komunikować się z bliskimi?
Jak ocieplić relacje z krewnymi? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób komunikacji. Tę samą informację można przekazać na różne sposoby. Warto zatem zadbać o to, aby zrobić to tak, aby nikogo przy tym nie zranić. Im łagodniejszy będzie komunikat, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że druga osoba poczuje się zaatakowana. Np. „szkoda, że nie przyniosłaś makowca, bo umawialiśmy się na wigilię składkową i nikt inny go nie przygotował, będziemy musieli się bez niego obejść, na szczęście mamy piernika”. W ten sposób dajemy znać swojej kuzynce, że nie dostosowała się do obowiązujących zasad i będzie miało to swoje konsekwencje. Niemniej nie powinna ona poczuć się zaatakowana, gdyż komunikat nie jest zbyt krytyczny czy napastliwy.
Jak ocieplić relacje z krewnymi?
Konflikty rodzinne często można załagodzić, stawiając na wyrozumiałość. Np. „rozumiem, że dla ciebie dzieci są bardzo ważne, ale dla mnie to bardzo osobisty temat, dlatego nie chcę wypowiadać się nt. swoich planów macierzyńskich”. Taka odpowiedź z jednej strony może nas nie satysfakcjonować, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że to osoba pytająca o ciążę, popełnia faux pas, ale kłótnia przy świątecznym stole mogłaby zepsuć atmosferę wszystkim uczestnikom wieczerzy.
Jak złapać dystans emocjonalny?
Często niektóre osoby swoim zachowaniem i wypowiedziami generują w nas silne emocje. Zdarza się, iż chcemy im wręcz wykrzyczeć swoją złość i niezadowolenie. To jednak nie jest najlepsze rozwiązanie. Gdy czujesz, że wzbiera w tobie fala silnych emocji, spróbuj złapać dystans. W takiej sytuacji dobrze jest wstać od stołu i wyjść na balkon lub do innego pomieszczenia, aby pozwolić sobie ochłonąć.
Jak zaakceptować niedoskonałości członków rodziny?
Zaakceptowanie niedoskonałości naszych krewnych stanowi klucz do sukcesu. Może nie odpowiada nam poczucie humoru naszego teścia, a teściowa mogłaby wyrażać się w bardziej kulturalny sposób, ale nie zmienimy innych ludzi. Możemy tylko zaakceptować ich wady i pogodzić się, że pewnych rzeczy nie możemy od nich oczekiwać. To ułatwi nam przetrwanie wspólnych świąt.
Dlaczego warto wybaczyć krewnym ich błędy?
Święta to także dobra okazja na wybaczenie bliskim popełnionych błędów. Pielęgnowanie w sobie urazy nie prowadzi do niczego dobrego, gdyż odbiera nam energię, którą moglibyśmy lepiej spożytkować. Poza tym rozdrapywanie starych ran nie pozwala zrobić kroku naprzód. Wciąż tkwimy bowiem w przeszłości.