Trądzik dorosłych to przykra przypadłość, która ma podłoże hormonalne. Niestety, często nawet gdy on sam już zniknie, pozostają małe, ale liczne blizny, które do końca życia przypominają o trądziku. Można je jednak usunąć za pomocą terapii Isolagen.
Własne komórki na pomoc
Terapia Isolagen polega na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry i wyhodowaniu z niego własnego kolagenu. Brzmi to jak terapia przyszłości, jednak można z niej skorzystać już dziś. Dzięki zaawansowanym technologiom możliwe jest pozyskanie z bardzo małego fragmentu wystarczającej ilości komórek, które następnie będą produkować kolagen. Niestety, procedura ta wymaga od pacjenta sporo cierpliwości. Cała terapia może trwać nawet kilka miesięcy. Jednak efekty, jakie można uzyskać, są imponujące.
Isolagen – czyli wypełnienie z własnych komórek – najlepiej sprawdza się w przypadku wypełniania niewielkich, płytkich blizn. Dlatego też leczenie z jego pomocą pozostałości po trądziku dorosłych jest tak skuteczne. Isolagen to nie do końca wyłącznie wypełnienie. To swego rodzaju serum, które działa od środka i stymuluje tkanki do przebudowy. Dzięki temu niewielkie wgłębienia, które są pozostałością po trądziku, będą się wypełniały – podobnie jak zmarszczki. Na efekty trzeba jednak poczekać. Isolagen potrzebuje czasu, żeby zacząć działać.
Powstawanie Isolagenu
Terapia z wykorzystaniem Isolagenu podzielona jest na trzy etapy – pobranie próbek, przetworzenie ich i wstrzyknięcie. Niewielki fragment skóry (2-3mm), z którego następnie wytworzony zostanie Isolagen, pobiera się najczęściej zza ucha – jest to bardzo dobrze ukrwione miejsce, niewystawione na słońce. Niewielka blizna, która pozostanie po pobraniu, będzie całkowicie niewidoczna. Pobranie trwa zaledwie kilka minut i jest to najkrótszy etap całej terapii.
Fragment skóry trafia do laboratorium, gdzie izoluje się komórki produkujące kolagen i poddaje kontrolowanemu hodowaniu aż do uzyskania odpowiedniej ilości. Wymaga to czasu – nawet do 12 tygodni trzeba będzie poczekać, aż komórki zostaną przetworzone i staną się gotowe do wstrzyknięcia. Pacjenta czeka kilka zabiegów w znieczuleniu miejscowym (w zależności od potrzeb mogą to być 2, 3 zabiegi) wstrzykiwania Isolagenu w miejsca, gdzie ma zacząć działać. Efekty nie będą widoczne natychmiast. Dopiero po 1-2 miesiącach działanie Isolagenu przełoży się na wyniki terapii. Co jednak istotne, to jej trwałość – zastosowanie Isolagenu daje wieloletnie, widoczne efekty. Dodatkowo, jeśli zajdzie taka konieczność, część komórek można poddać zamrożeniu w ciekłym azocie. Dzięki temu zabieg może być powtórzony w przyszłości bez konieczności pozyskiwania kolejnego fragmentu skóry i hodowania preparatu, co znacznie skraca czas trwania terapii.