Zdrowie

Dopadła cię infekcja? Podpowiadamy, jak uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu

zwolnienie lekarskie online

Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Okres jesienno-zimowy obfituje w liczne infekcje. Niestety, od połowy września ustaje synteza witaminy D w naszej skórze, przez co jesteśmy narażeni na jej niedobór. Tymczasem składnik ten wpływa na pracę układu immunologicznego. Niedobór witaminy D powoduje spadek odporności, podobnie jak niskie temperatury, które przyczyniają się do wychłodzenia organizmu. Dopadła cię infekcja? W naszym artykule podpowiadamy, jak uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu.

 

Spis treści:

  1. Dlaczego infekcje wirusowe powracają w okresie jesienno-zimowym?
  2. Dopadła cię infekcja? Nie przychodź do pracy, zostań w domu!
  3. Dlaczego warto pójść na zwolnienie lekarskie?
  4. Kiedy porada lekarska online jest koniecznością?
  5. Zwolnienie lekarskie online, czyli spore ułatwienie w trudnych czasach
  6. Jak szybko uzyskać e-receptę oraz zwolnienie lekarskie online?

Dlaczego infekcje wirusowe powracają w okresie jesienno-zimowym?

W okresie jesienno-zimowym borykamy się z licznymi chorobami o podłożu wirusowym. Niska temperatura sprzyja bowiem namnażaniu tych mikroorganizmów. Na dodatek osłabia naturalne bariery ochronne naszego organizmu, otwierając wrota dla drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych.  W rezultacie borykamy się z przeziębieniem, grypą, zatruciami pokarmowymi etc.  Objawy zakażenia potrafią być bardzo dokuczliwe. Nierzadko patogen sprawia, że brakuje nam sił niezbędnych do wykonania najprostszych czynności takich jak wstanie z łóżka czy przygotowanie posiłku.

Dopadła cię infekcja? Nie przychodź do pracy, zostań w domu!

Praca zawodowa rządzi się swoimi prawami. Odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu wielu osób. Wszak nie tylko dostarcza nam środków finansowych, które umożliwiają opłacenie rachunków czy zakup niezbędnych artykułów, ale też stanowi źródło satysfakcji i spełnienia. Warto jednak pamiętać o tym, że gdy borykamy się z infekcją, nasza wydajność gwałtownie spada. Nie potrafimy skupić się na wykonywanych zadaniach, nierzadko popełniamy banalne błędy. Na dodatek osłabiamy swój organizm. Nie pozwalamy mu bowiem w pełni skoncentrować się na walce z patogenem. Układ immunologiczny musi dzielić siły z innymi systemami, w tym układem nerwowym, który odgrywa kluczową rolę w pracy zawodowej. Osoby, które rezygnują ze zwolnienia lekarskiego i w złym stanie zdrowia przychodzą do pracy, o wiele dłużej borykają się z infekcją. W ich przypadku wzrasta również ryzyko wystąpienia powikłań, w tym zapalenia mięśnia sercowego. Ponadto należy pamiętać o tym, że każdy chory pracownik stanowi potencjalne zagrożenie dla pozostałych. Patogeny lubią bowiem przeskakiwać pomiędzy osobnikami, aby namnażać własny materiał genetyczny w ich organizmach.

Dlaczego warto pójść na zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie nierzadko stanowi najlepsze, możliwe rozwiązanie. Dostarczając je pracodawcy, nie musimy świadczyć na jego rzecz obowiązków określonych w umowie. Zyskujemy w ten sposób czas niezbędny na wyzdrowienie i powrót do pełni sił. Jednocześnie prosząc o zwolnienie lekarskie, wykazujemy się odpowiedzialnością. Nie zarażamy bowiem współpracowników i tym samym nie przyczyniamy się do okrojenia składu załogi.  Niestety, nie zawsze samodzielnie możemy zjawić się w przychodni na konsultacji lekarskiej.

Kiedy porada lekarska online jest koniecznością?

Infekcja infekcji nierówna, nawet ten sam patogen w obrębie członków jednej rodziny może dawać różne objawy. Np. żona może czuć się w miarę dobrze i być zdolna do wizyty w podstawowej jednostce opieki zdrowotnej, natomiast jej mąż może nie mieć sił, by wstać z łóżka i zejść na parking pod blokiem. W związku z tym, iż za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy grożą poważne sankcje, ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie, należy dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jak tego dokonać, gdy biegunka ogranicza nam możliwość przemieszczania się lub silna gorączka utrudnia wstanie z łóżka i wizytę w przychodni?

Zwolnienie lekarskie online, czyli spore ułatwienie w trudnych czasach

Do niedawna jeszcze każdy z nas musiał osobiście stawić się w przychodni w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych i wystawienia zwolnienia lekarskiego. To stanowiło spore utrudnienie dla osób, u których infekcja miała poważny przebieg. Pacjentowi, któremu biegunka uniemożliwiała normalne funkcjonowanie, trudno było stawić się w przychodni. Zazwyczaj nie kwalifikował się on również do wezwania pogotowia. Na szczęście obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie. Telemedycyna dziś nikogo nie dziwi, podobnie jak recepta online czy zwolnienie lekarskie online. To spore ułatwienie dla wszystkich stron. Pacjent, który boryka się z ostrą biegunką, nie musi stawiać się w przychodni. Lekarz może przeprowadzić wywiad podczas rozmowy telefonicznej, a następnie przepisać stosowne leki w ramach e-recepty. Tej nie trzeba nigdzie drukować. Wystarczy podać bliskiej osobie numer PESEL wraz z 4-cyfrowym kodem e-recepty, aby ta wykupiła niezbędne medykamenty. Lekarz może też wystawić zwolnienie lekarskie online. Pacjent nie musi zawozić go do pracodawcy. Zwolnienie lekarskie online jest bowiem od razu widoczne w systemie elektronicznym, do którego ma dostęp pracodawca jako strona przekazująca składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

Jak szybko uzyskać e-receptę oraz zwolnienie lekarskie online?

Porady lekarskie online stały się ostatnio niezwykle popularne. Wiele osób korzysta z nich, gdy nie jest konieczna wizyta w przychodni lub uniemożliwia ją zły stan zdrowia. Z tego powodu bardzo trudno dodzwonić się do przychodni w celu umówienia się na teleporadę. Rozwiązaniem godnym uwagi wydają się prywatne placówki świadczące usługi z zakresu telemedycyny.  Porada lekarska online umożliwi postawienie diagnozy, wystawienie recepty, a także zwolnienia lekarskiego online.   Niestety, zdarza się, iż ze względu na duże obciążenie publicznej przychodni, do której jesteśmy zapisani, najbliższy termin teleporady medycznej jest dostępny dopiero za kilka dni. Nie każdy może pozwolić sobie na tak długi czas oczekiwania, zwłaszcza że recepta elektroniczna może okazać się potrzebna znacznie szybciej, podobnie jak zwolnienie lekarskie online.

Dodaj komentarz