Narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi poważny problem. To przypadłość, przez którą cierpi głównie otoczenie narcyza, nie zaś on sam. Osoby zmagające się z tym zaburzeniem osobowości lubią znajdować się na piedestale. Usilnie zabiegają o uznanie i zainteresowanie. Potrafią również zmierzać po trupach do celu. Dlaczego rozmowa z narcyzem jest tak trudna?
Spis treści:
- Dlaczego porozumienie się z narcyzem jest często niemożliwe?
- Rozmowa z narcyzem – dlaczego on cię nie słucha?
- Narcyz cię nie rozumie
- Narcystyczne zaburzenie osobowości a wyciąganie złych wniosków
- Przypisywanie złych intencji rozmówcy
- Dlaczego narcyz stanowi problem dla społeczeństwa?
Dlaczego porozumienie się z narcyzem jest często niemożliwe?
Każdy, kto miał do czynienia z osobą cierpiącą na narcystyczne zaburzenie osobowości, doskonale wie, że z kimś takim praktycznie nie da się porozumieć. Teoretycznie taka osoba często żyje całkiem normalnie, dobrze radzi sobie w życiu zawodowym, ma nawet znajomych. W praktyce jednak rozmowa z narcyzem stanowi prawdziwą drogę przez piekło. Z czego wynikają owe trudności, skoro osoby dotknięte tą przypadłością są często świetnie wykształcone i zajmują wysokie stanowiska?
Rozmowa z narcyzem – dlaczego on cię nie słucha?
Dlaczego rozmowa z narcyzem jest tak trudna? Po pierwsze, narcyz nigdy nie słucha tego, co się do niego mówi. Zazwyczaj strzępimy sobie język po próżnicy. My zwracamy mu uwagę na niestosowne zachowanie lub poważny problem społeczny, on to ignoruje. Uważa bowiem, że tylko on może rozpoczynać tematy i nadawać ton dyskusji. Nie znosi, gdy ktoś wchodzi w „jego” kompetencje. Poza tym jest zbyt zapatrzony w siebie, by wysłuchać drugiego człowieka.
Narcyz cię nie rozumie
Rozmowa z narcyzem często przypomina wymianę zdań obcokrajowców, gdy żaden z nich nie zna języka interlokutora. Ty mówisz mu o problemach dziecka, on zwraca ci uwagę na to, że gotujesz niesmaczne obiady. Rozmowa z narcyzem stanowi prawdziwe wyzwanie, ponieważ on cię nie słucha, a jeśli nawet słucha, to nie rozumie.
Narcystyczne zaburzenie osobowości a wyciąganie złych wniosków
Narcystyczne zaburzenie osobowości predysponuje też do wyciągania niewłaściwych wniosków. Owszem, to zdarza się czasem każdemu z nas. Niemniej narcyz częściej wyciąga z twojej wypowiedzi coś, na co nie wpadłby nikt inny. Ty np. odmawiasz mu spotkania, bo jesteś już umówiona z przyjaciółką. On uważa, że go lekceważysz, chociaż wcześniej sam unikał spotkań, bo był zajęty czymś innym. Rozmowa z narcyzem to prawdziwa droga przez piekło, ponieważ on lubi obarczać winą wszystkich dookoła. Wystarczy, że na co się nie zgodzisz i postawisz mu wyraźną granicę.
Przypisywanie złych intencji rozmówcy
Rozmowa z narcyzem to często monolog. On nie słucha tego, co masz do powiedzenia. Nie reaguje adekwatnie do sytuacji. Opiera się natomiast na własnych imaginacjach. Może ci zadawać pytania, które mają ci sprawić przykrość. Gdy odmawiasz odpowiedzi, przypisuje ci intencje oderwane całkowicie od rzeczywistości. Np. w nieprzyjemny sposób wypytuje o twoją przeszłość seksualną, która nie powinna go obchodzić. Ty odmawiasz odpowiedzi, to dowiadujesz się od niego, że jesteś łatwa.
Dlaczego narcyz stanowi problem dla społeczeństwa?
W związku z tym, iż rozmowy z narcyzem na ogół prowadzą donikąd, warto je sobie odpuścić. Nie przekonasz kogoś tak głęboko zaburzonego do zmiany zdania, zachowania czy bycia lepszym partnerem. Ktoś taki nie wykazuje empatii i uczuć wyższych, ponieważ we wczesnym dzieciństwie miały miejsce poważne zaburzenia rozwoju. W rezultacie nie wykształciła się odpowiednia ilość neuronów lustrzanych odpowiedzialnych za empatię. Z tego powodu narcyz jest okrutny i zmierza po trupach do celu.