Nikt z nas nie lubi sytuacji, które go przytłaczają. Oczywiście, każdy z nas ma własny próg wrażliwości na tego typu niedogodności. Dla każdego też co innego oznacza termin: nadmiar obowiązków. Czasem rzeczywiście ktoś przesadza, zrzucając na nas odpowiedzialność za kolejne rzeczy. Kiedy indziej to nam wydaje się, że inni zbyt wiele od nas wymagają. Dlaczego osoby wysoko wrażliwe cierpią na nadmiar obowiązków?
Spis treści:
- Czym jest wysoka wrażliwość sensoryczna?
- Kiedy nadmiar obowiązków przytłacza
- Dlaczego osoby wysoko wrażliwe cierpią na nadmiar obowiązków?
- Dlaczego osoby wysoko wrażliwe mają problemy z asertywnością?
- Osoby wrażliwe to obowiązkowi pracownicy
Czym jest wysoka wrażliwość sensoryczna?
Wysoka wrażliwość sensoryczna to cecha układu nerwowego, z którą przychodzimy na świat, gdyż jest uwarunkowana genetycznie. To właśnie ona sprawia, że niektórzy ludzie mocniej reagują na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Wyłapują każdy, nawet najmniejszy sygnał z otoczenia. Ma to dobre i złe strony. Z jednej strony osoby wysoko wrażliwe szybko dostrzegają niebezpieczeństwo i cechuje je ponadprzeciętna empatia. Z drugiej strony łatwo ulegają przebodźcowaniu.
Kiedy nadmiar obowiązków przytłacza
Nadmiar obowiązków każdego potrafi przytłoczyć. Nikt z nas nie lubi, gdy inni zalewają nas dodatkowymi zadaniami do wykonania. Efekt kumulacji wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Może nas też zniechęcać do działania, a nawet paraliżować. Osoby wysoko wrażliwe nie lubią mieć na głowie zbyt wielu rzeczy. Każdy obowiązek bowiem nieustannie ciąży im z tyłu głowy. Nie należą one do leniwych, lecz po prostu bardzo zależy im na tym, aby nie zawieść cudzych oczekiwań. Boją się, że przy nadmiarze obowiązków nie wywiążą się ze wszystkich w ściśle określonym czasie lub nie wykonają ich należycie.
Dlaczego osoby wysoko wrażliwe cierpią na nadmiar obowiązków?
Niestety, otoczenie często wyczuwa słabe strony osób wysoko wrażliwych. Zdaje sobie sprawę, że tacy ludzie są sumienni i obowiązkowi. Zawsze wywiązują się ze swoich deklaracji. Jednocześnie bardzo trudno przychodzi im odmowa. W rezultacie to właśnie osoby wysoko wrażliwe pełnią bardzo często rolę tych, których zasypuje się cudzymi obowiązkami. Każdy wie, że nie odmówią i na pewno solidnie podejdą do zadania.
Dlaczego osoby wysoko wrażliwe mają problemy z asertywnością?
Wysoka wrażliwość sensoryczna może okazać się zarówno darem, jak i przekleństwem. Takim ludziom z trudem przychodzi asertywność. Boją się odmówić komuś przysługi, ponieważ nie lubią sprawiać ludziom przykrości. Poza tym nie chcą innych do siebie zrazić. Wyjść na dziwaków, których przeraża kolejne zadanie na liście. Osoby wysoko wrażliwe często mylnie zakładają, że to z nimi jest coś nie tak. To nie świat ich wykorzystuje, lecz one są zbyt leniwe i ambitne, dlatego w ich głowie kołacze wizja odmowy. Jednak bardzo rzadko się na nią decydują, przez co cierpią. Często biorą na swoje barki więcej obowiązków, niż są w stanie udźwignąć. Całkowicie rozładowują swoje wewnętrzne akumulatory. Nadmiar obowiązków odbiera im radość życia oraz czas na odpoczynek, którego potrzebują bardziej niż inni. Na dodatek rodzi frustrację, która może zakończyć się niekontrolowanym wybuchem.
Osoby wrażliwe to obowiązkowi pracownicy
Wysoka wrażliwość sensoryczna czyni z ludzi świetnych pracowników. Czują oni w sobie wewnętrzną obowiązkowość. Nikt nie musi stać na nimi i pilnować, czy wywiązują się z kolejnych zadań. Oni i tak wywiążą się ze swoich zobowiązań, ponieważ te bardzo im ciążą. Zrobią to najlepiej, jak potrafią. Nie chcą bowiem nikogo zawieść ani narazić się na krytykę, którą kiepsko znoszą. Aby jej uniknąć, dają z siebie 100%.