To normalne, że niektóre osoby podobają nam się pod kątem wizualnym, a inne nie. Nasze upodobania w tym zakresie kształtuje nasze otoczenie oraz doświadczenia, które sięgają czasów dzieciństwa. Jednak spostrzeżenie, iż jakaś kobieta wygląda naszym zdaniem niekorzystnie w krótkiej sukience, lepiej zachować dla siebie. Dlaczego nie należy oceniać wyglądu innych?
Oceniając wygląd innej osoby, wpędzamy ją w kompleksy
Gdy oceniamy wygląd innej osoby, często wpędzamy ją w kompleksy. Nawet jeśli kierują nami szlachetne pobudki i chcemy, aby koleżanka przebudziła się z letargu i przestała objadać chipsami, bo waży ponad 100 kilogramów, możemy jej nieświadomie wyrządzić krzywdę. Nie istnieje człowiek, który wskutek krytyki swojego wyglądu, zmienił swoje życie na lepsze i poczuł się lepiej. Tego typu uwagi zazwyczaj rodzą jedynie kompleksy. Poza tym pamiętajmy, że nasze spostrzeżenia mają charakter mocno subiektywny. Nam może się nie podobać, że ktoś ma szczupłą sylwetkę, ale taka figura ma też swoich zwolenników. Nam z pewnością nie byłoby miło, gdyby ktoś stwierdził, że mamy nieproporcjonalnie duży biust do sylwetki i wyglądamy wulgarnie.
Nie wiemy, czy za czyjąś nadwagą nie stoją problemy zdrowotne
Bardzo lubimy oceniać i krytykować innych, jednak fakt, iż ktoś waży ponad 100 kilogramów, nie znaczy wcale, że objada się hamburgerami i frytkami. Dziś coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń hormonalnych i chorób autoimmunologicznych. Ich leczenie nastręcza sporo trudności i bardzo często, zanim stan takiej osoby ulegnie stabilizacji, zmaga się ona ze sporą nadwagą lub niedowagą. Także wypominanie komuś niskiej masy ciała stanowi faux pas. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i świadczy o braku kultury osobistej.
Krytyczne uwagi na temat wyglądu wpędzają w depresję
Złośliwe uwagi na temat cudzego wyglądu mogą wpędzić takiego człowieka nie tylko w stan przygnębienia, ale też w depresję, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do prób samobójczych. Wiele nastolatków jest tak długo szykanowanych z powodu krzywego nosa, niskiego wzrostu etc., że w końcu próbuje się zabić.
Kiepski ubiór może wynikać z biedy
Często zarzucamy komuś niemodny wygląd i zły dobór poszczególnych elementów garderoby. Nie znamy jednak sytuacji finansowej drugiego człowieka. Może zwyczajnie go nie stać na inne ubrania i nosi to, co posiada w swojej szafie, nawet jeśli nie uchodzi to obecnie za największy krzyk mody.
Ekscentryczny wizerunek to odpowiedź na przemoc domową
Czasem ktoś mocno zmienia swój wygląd, poddaje się kolejnym operacjom plastycznym, robi sobie liczne tatuaże i decyduje się na piercing. W takiej sytuacji postrzegamy go jako ekscentryka. Tymczasem za tak daleko posuniętymi zmianami może stać próba radzenia sobie z trudnymi emocjami, które pozostały w człowieku po przemocy domowej, jakiej doświadczył.