Wiele z nas popełnia ten sam błąd. Rozstanie z partnerem nie skłoniło nas do zerwania z nim kontaktu. My wciąż szukamy pretekstu do rozmowy i spotkania. Cieszymy się, gdy możemy z nim zamienić kilka zdań, a później cierpimy. Dlaczego należy zerwać kontakt z eks?
Spis treści:
- Etapy żałoby po rozstaniu z partnerem
- Tęsknota za eks i próba szukania kontaktu
- Dlaczego należy zerwać kontakt z eks?
- Rozmowa z toksycznym partnerem zawsze generuje cierpienie
- Jak zerwać kontakt z eks?
Etapy żałoby po rozstaniu z partnerem
Rozstanie z partnerem boli, w końcu wiązałyśmy z nim spore nadzieje i plany na przyszłość. Obdarzyłyśmy go zaufaniem oraz silnym uczuciem. Przez to, że dużo zainwestowałyśmy w tę relację, na dodatek przywiązałyśmy się do niego pod wpływem oksytocyny, nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Rozstanie z partnerem składa się z kilku etapów żałoby, które trzeba przejść, aby uwolnić się od toksycznego uczucia.
Tęsknota za eks i próba szukania kontaktu
Niestety, podczas żałoby czasem nas kusi, żeby zadzwonić do partnera, umówić się z nim na spotkanie, albo podejść przypadkiem pod jego biuro i na niego wpaść. To całkowicie normalne, psycholodzy zauważają, że większość osób dosięga tęsknota. Ta skłania do poszukiwania kontaktu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Musisz pogodzić się z tym, że rozstanie z partnerem ma charakter ostateczny. W końcu coś było jego przyczyną. Niezależnie, czy z jego strony wypaliło się uczucie, czy dopuścił się zdrady, czy nadużywał alkoholu, czy stosował wobec ciebie przemoc psychiczną, to stanowiło ważną przesłankę do rozstania. Problem nagle nie zniknął, choć chciałybyśmy wierzyć w happy end.
Dlaczego należy zerwać kontakt z eks?
Mózg człowieka jest tak skonstruowany, że gdy dużo o kimś myślimy, przeglądamy jego profil na mediach społecznościowych, rozmawiamy z nim na komunikatorze lub widujemy się na żywo, to nie potrafimy się odkochać. Tak naprawdę utrzymywanie jakiegokolwiek kontaktu nie jest wskazane, bo szkodzi nam samym. Im więcej uwagi poświęcamy eks, tym dłużej stoimy w miejscu. Cierpimy, bo wzmacniamy uczucie, które nas kiedyś do niego przyciągnęło. Ponadto może się okazać, że były partner znalazł sobie nową partnerkę, co nas tylko zaboli. Do czego jest ci potrzebna wiedza, co aktualnie dzieje się w jego życiu. Związek z nim stanowi przeszłość. Pewnych rzeczy nie da się odbudować.
Rozmowa z toksycznym partnerem zawsze generuje cierpienie
Dlaczego należy zerwać kontakt z eks? Między innymi dlatego, że częstą przyczyną rozstania jest toksyczne zachowanie byłego partnera. On może cierpieć na borderline czy narcystyczne zaburzenie osobowości, fundować nam istny rollercoaster. Także osoba uzależniona od alkoholu czy narkotyków potrafi zamienić nasze życie w koszmar przez własną nieprzewidywalność. Ktoś taki może się starać po rozstaniu, ale gdy do niego wrócimy, znowu podniesie na nas rękę lub zacznie stosować gaslighting, tudzież przemoc psychiczną. Toksyczny partner to ktoś, z kim nie należy podejmować rozmowy nawet o pogodzie. Po chwili zacznie zachowywać się dziwnie, a ty zaczniesz zastanawiać się, o co mu chodzi. W ten sposób karmisz swoje przywiązanie do niego. Im jest ono silniejsze, tym trudniej uwolnić się od toksycznej relacji.
Jak zerwać kontakt z eks?
W związku z tym, iż wiesz już, dlaczego należy zerwać kontakt z eks, mamy dla ciebie dobre rady. Po pierwsze, usuń go z obserwacji na Facebooku i Instagramie. Jeśli nie ma profilu prywatnego, niech cię nie kusi, by na niego zaglądać w chwilach słabości. Dodaj też jego numer na czarną listę, jeśli eks ma tendencję do dzwonienia w środku nocy i brania cię na litość. W ten sposób pozbędziesz się go ze swojego życia. Powiedz o problemie i swoich postanowieniach bliskiej osobie, np. najlepszej przyjaciółce. Gdy następnym razie będzie cię kusiło, aby zadzwonić do byłego partnera, zadzwoń do niej, aby przemówiła ci do rozsądku. Często wystarczy krótka rozmowa z kimś bliskim, by pewne pokusy wyblakły i straciły swoją atrakcyjność.