Masz wrażenie, że ludzie nie okazują ci szacunku, natomiast chętnie się tobą wysługują, gdy akurat jest im to na rękę? Zapewne czujesz się niekomfortowo w tej sytuacji. Nikt z nas nie chce być lekceważony. W naszym artykule przyjrzymy się z bliska temu, dlaczego ludzie źle cię traktują.
Spis treści:
- Brak szacunku ze strony koleżanek
- Złe traktowanie – poznaj przyczyny
- Dlaczego ludzie źle cię traktują? Egoistyczne wychowanie
- Narcystyczne zaburzenie osobowości i brak empatii
- Złe traktowanie a złe towarzystwo
- Miłe kobiety padają ofiarami wykorzystywania
- Stawianie granic – dlaczego warto się tego nauczyć?
- Brak asertywności a złe traktowanie
- Wychowanie na grzeczną dziewczynkę, która nie może się złościć
Brak szacunku ze strony koleżanek
Koleżanka właśnie odwołała spotkanie na ostatnią chwilę i zepsuła ci w tej sposób wolne popołudnie? A może inna uważa za pewnik, że spotkasz się z nią w poniedziałek, choć wcale nie zapytała cię o to, czy masz wówczas czas? Złe traktowanie często przytrafia nam się też w pracy, gdy ktoś próbuje zrzucić na nas odpowiedzialność za własne błędy.
Złe traktowanie – poznaj przyczyny
Czasem czujemy się przytłoczone brakiem szacunku i powszechnym lekceważeniem. Zastanawiasz się, dlaczego ludzie źle cię traktują? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Przyjrzymy się problemowi z różnych perspektyw. To pozwoli go lepiej zrozumieć. Musisz jednak być gotowa na konfrontację z nieprzyjemną rzeczywistością. Jednak otwierając oczy na pewne sprawy, możesz zmienić swoje życie na lepsze.
Dlaczego ludzie źle cię traktują? Egoistyczne wychowanie
Niektóre osoby zostały wychowane w sposób egoistyczny. Gdy były małymi dziećmi, ich pragnienia stawiano na pierwszym miejscu. Nie nauczono ich empatii i altruizmu. Jeśli komuś nie wpojono podstawowych zasad współżycia społecznego, może nie rozumieć, że pewne postawy nie powinny mieć miejsca. Spotykając na swej drodze egoistę, musisz liczyć się z tym, że będzie brakowało mu przyzwoitości w kontaktach z innymi ludźmi. Na dobre zachowanie z jego strony można liczyć jedynie wówczas, gdy on na tym korzysta. Jeśli sytuacja wygląda inaczej, zmienia swoje nastawienie o 180 stopni.
Narcystyczne zaburzenie osobowości i brak empatii
Dlaczego ludzie źle cię traktują? Musisz pamiętać o tym, że niektórzy cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości. W rezultacie całkowicie obca jest im empatia. Nie potrafią zrozumieć, że postępując w określony sposób, krzywdzą innych ludzi. Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu, ponieważ mogłoby to uderzyć w jego wątłe ego. Ktoś taki może krzywdzić nawet swojego partnera, uprawiając przemoc psychiczną, gaslighting i dopuszczając się licznych zdrad.
Złe traktowanie a złe towarzystwo
Być może złe traktowanie wynika ze specyfiki środowiska, w jakim się obracasz. Zapewne nie każdy pozwala sobie na złe zachowanie względem ciebie. Niektórzy cię szanują. Zwróć uwagę, czy np. na brak szacunku nie napotykasz ze strony osób, z którymi np. pracujesz. Np. kobieta, która zarządza budowlańcami, może być źle przyjęta. Niektórzy uważają bowiem, że inżynier to męski zawód. Oczywiście, nie zawsze kobieta na budowie napotyka problemy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że stereotypy wciąż mają się dobrze i pewne zawody nadal uchodzą za męskie. W rezultacie ich przedstawicielom kobieta może nie pasować do ich wizji.
Miłe kobiety padają ofiarami wykorzystywania
Czasem złe traktowanie zawdzięczamy swojej miłej aparycji. Drobna kobieta z uśmiechem na twarzy, która nosi zwiewne sukienki w kwiaty, jawi się jako łatwa ofiara. Ktoś, kogo można łatwo oszukać i wykorzystać. Specjaliści od wizerunku zalecają, aby czasem dodać sobie pewności siebie poprzez wybór innego stroju. Możemy np. założyć czerwony garnitur damski i zmienić w ten sposób odbiór własnej osoby.
Stawianie granic – dlaczego warto się tego nauczyć?
Klucz do sukcesu stanowi też stawianie granic. Jeśli widzisz, że ktoś cię wykorzystuje, nie pozwól mu na to. Postaw na asertywność i wyraź sprzeciw. Gdy ktoś źle cię traktuje, zwróć mu uwagę albo zerwij kontakt. Jeśli masz problem ze współpracownikiem, zgłoś sprawę szefowi. Możesz też urwać kontakt z toksyczną koleżanką, która nie wnosi do twojego życia nic pozytywnego.
Brak asertywności a złe traktowanie
Dlaczego ludzie źle cię traktują? Smutna prawda jest jednak taka, że często same im na to pozwalamy. Gdy koleżanka dysponuje naszym czasem albo odwołuje spotkanie na ostatnią chwilę, możemy zerwać kontakt albo zwrócić jej uwagę na niewłaściwe zachowanie. Jeśli jednak zaciskamy zęby i same się na to zgadzamy, to później zbieramy tego żniwo.
Wychowanie na grzeczną dziewczynkę, która nie może się złościć
Wiele z nas jest zbyt grzecznych, nie potrafimy komuś powiedzieć wprost, co myślimy o jego zachowaniu. Kolega źle wykonał swoją pracę, ale oczekuje, że to my ją poprawimy? Powinnyśmy wyrazić sprzeciw. To jego praca i to on ponosi za nią odpowiedzialność. Jeśli powiemy, co myślimy, poczujemy się znacznie lepiej. Poza tym nie nauczono nas pewności siebie. Gdy złościmy się jako małe dziewczynki, słyszymy, że coś źle zinterpretowałyśmy. Ewentualnie straszy się nas tym, że jeśli będziemy ciągle się o coś kłócić, to stracimy wszystkie koleżanki. Jednak to najlepsza droga do wychowania przyszłej ofiary.