Jak zmotywować się do realizacji marzeń
Zdjęcie autorstwa ArtHouse Studio z Pexels

Marzenia realistyczne często znajdują się na wyciągnięcie ręki. Nierzadko wystarczy tylko podjąć wysiłek, aby urzeczywistnić swoje pragnienia. Niestety, często zwlekamy z działaniem i tylko narzekamy na swój los. W naszym artykule podpowiadamy, jak zmotywować się do realizacji marzeń.

Spis treści:

  1. Kiedy realizacja marzeń jest niemożliwa?
  2. Wizualizacja korzyści daje motywację do działania
  3. Jak zmotywować się do realizacji marzeń?
  4. Jak presja teraźniejszości oddala nas od większych pragnień?
  5. Łączenie przyjemnego z pożytecznym
  6. Szybka realizacja celu rzadko daje długotrwałe efekty

Kiedy realizacja marzeń jest niemożliwa?

Realizacja marzeń może być niemożliwa z kilku powodów. Czasem pewne rzeczy znajdują się poza naszym zasięgiem. Np. nie możemy pojechać na wakacje do Meksyku, gdy nie mamy na to stosownych funduszy. Kiedy indziej brakuje nam motywacji. Np. narzekamy na swoją pracę. Chciałybyśmy założyć własną działalność, ale poprzestajemy tylko na słowach. Nie robimy nic, by przejść od nich do czynów.  Zawsze, gdy zastanawiasz się, jak zmotywować się do realizacji marzeń, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie wewnętrzne przeszkody utrudniają ci dojście do celu. Może jest to niskie poczucie własnej wartości i myśl, że nie poradzisz sobie z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Wizualizacja korzyści daje motywację do działania

Także wizualizacja korzyści odgrywa kluczową rolę przy realizacji marzeń. Musisz zastanowić się, co da ci urzeczywistnienie pragnień. Może zdając egzamin na prawo jazdy, zyskasz wolność i niezależność. Już nie będziesz musiała prosić męża o to, aby podwiózł cię do miasta, gdy chcesz się spotkać z przyjaciółką. Po prostu sama do niego dojedziesz. Jasne cele i ich wizualizacja często stanowią doskonałą motywację.

Jak zmotywować się do realizacji marzeń?

Jak zmotywować się do realizacji marzeń? Niewątpliwie łatwiej tego dokonać w momentach, które postrzegamy jako nowe rozdanie. Wówczas zapominamy o dotychczasowych błędach i problemach. Puszczamy to wszystko w niepamięć i skupiamy się na tym, jak możemy uczynić swoje życie lepszym.  Nowy rok, przeprowadzka do innego miasta, rozstanie z toksycznym partnerem – wszystko to skutecznie motywuje do realizacji marzeń. Daje siłę do walki o lepsze jutro.

Jak presja teraźniejszości oddala nas od większych pragnień?

Często towarzyszy nam też presja teraźniejszości. Np. marzymy o większym mieszkaniu. Jednak musielibyśmy zaciągnąć na nie kredyt, który później spłacałybyśmy, obciążając w ten sposób dość mocno swój budżet. Kusi nas natychmiastowa gratyfikacja, dlatego odpuszczamy sobie inwestycję w większą nieruchomość i zaspokajamy swoje bieżące potrzeby, np. kupujemy luksusowe torebki, chodzimy na zabiegi anti-aging etc.

Łączenie przyjemnego z pożytecznym

Jak zmotywować się do realizacji marzeń?  Czasem pomocne okazują się pewne techniki. Np. wykonujemy nieprzyjemne zadania, zapewniając sobie w tym czasie odrobinę przyjemności. Np. wysyłam masowo maile, które muszę przekazać dalej, rozmawiając jednocześnie przez telefon z przyjaciółką. Wówczas nudna czynność stanie się mniej uciążliwa. Oczywiście samym marzeniem nie jest wysyłka maili. Nasze pragnienie to awans w pracy, aby go uzyskać musimy dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Szybka realizacja celu rzadko daje długotrwałe efekty

Kiedy zależy nam na tym, aby szybko zrealizować jakiś cel, zazwyczaj ma on charakter krótkotrwały. Doskonale tę zależność odzwierciedla odchudzanie. Jeśli szybko zrzucimy zbędne kilogramy, to zazwyczaj grozi nam efekt jo-jo. Nie zmieniamy bowiem swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze, tylko katujemy się restrykcyjną dietą.