Uzależnienie od nikotyny jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Walka z tym nałogiem jest trudna, ale nawet długoletni palacze mogą z niej wyjść zwycięsko. Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z uzależnieniem od nikotyny.
Uzależnienie od nikotyny
Nikotynizm jest to fizyczne i psychiczne uzależnienie od nikotyny. Może mieć ono formę farmakologiczną, która wiąże się z zapotrzebowaniem palacza na utrzymanie wysokiego poziomu nikotyny we krwi. Uzależnienie behawioralne zależy od czynników psychologicznych i społecznych. W tym wypadku palacz sięga po papierosa, by poradzić sobie ze stresem lub pod presją otoczenia.
Niezależnie od formy uzależnienia od nikotyny, jest to nałóg, którego można się pozbyć. Sprawdzonym sposobem są produkty farmakologiczne w postaci kapsułek dostępne bez recepty. Jednym z nich jest desmoxan, który zabija głód nikotynowy nawet u wieloletnich palaczy. Lek ten wypiera nikotynę z organizmu i pozwala na odzwyczajenie od palenia tytoniu. Desmoxan kupisz online, jak również w aptekach stacjonarnych na terenie całego kraju.
Nawyki oraz czynności, które pomagają rzucić palenie
Poza środkami farmakologicznymi, istnieje szereg sposobów na radzenie sobie z głodem nikotynowym. Kluczem do sukcesu jest samokontrola i silna wola palacza. Bez tego niełatwo będzie osiągnąć sukces w walce z uzależnieniem. Ważne jest wyeliminowanie sytuacji i nawyków, które wzmagają chęć zapalenia papierosa. Przykładowo, jeśli nie wyobrażasz sobie porannej kawy bez papierosa, postaraj się ją zastąpić innym napojem, np. herbatą. W czasie przerwy w pracy lub zajęciach nie wychodź zapalić, a zamiast tego przegryź jakąś zdrową przekąskę.
Jeżeli nie jesteś w stanie rzucić palenia w ciągu jednego dnia, staraj się systematycznie ograniczać ilość wypalanych papierosów. Z czasem organizm przywyknie do mniejszej ilości nikotyny i będzie można ją jeszcze bardziej ograniczyć. Rzucanie palenia jest trudnym procesem i może wiązać się z dodatkowym stresem, nerwowością i napięciem. W takich przypadkach warto sięgnąć po naturalne, ziołowe środki uspokajające jak waleriana lub melisa, które skutecznie wspomogą układ nerwowy. Nie należy zapominać o odpowiedniej motywacji do rzucenia palenia. Najlepiej znaleźć sobie jak najwięcej powodów, dla których warto zerwać z tym nałogiem. Mogą to być troska o bliskich i o swoje zdrowie, chęć poprawy kondycji lub zaoszczędzenia pieniędzy.
Pozytywne skutki po rzuceniu palenia
Łatwiej jest rzucić palenie, zdając sobie sprawę z korzyści, która za tym idą. Najważniejsze z nich to:
- prawidłowe odczuwanie smaków i zapachów,
- poprawa komfortu oddychania,
- redukcja ryzyka wystąpienia ostrego zawału mięśnia sercowego,
- poprawa wydolności i kondycji fizycznej,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, przełyku oraz udaru mózgu,
- wyeliminowanie woni dymu papierowego ze swoich włosów i ubrań,
- poprawa wyglądu uzębienia,
- pieniądze do tej pory przeznaczane na paczki papierosów, można wykorzystać w innym, zdrowszych i przyjemniejszych celach.