Mogłoby się wydawać, że wzrost nie ma znaczenia. Tymczasem wyniki przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pokazują coś zgoła innego. Oczywiście, nie ma sensu brać ich dosłownie. Czy wysoki wzrost zwiększa szanse na sukces? Przyjrzyjmy się temu problemowi z różnych perspektyw.
Spis treści:
- Czy wysoki wzrost zwiększa szanse na sukces?
- Dlaczego wysokie osoby cieszą się większym szacunkiem?
- Dlaczego niski kierownik często spotyka się z lekceważeniem?
- Jak sprawiać wrażenie wyższego niż w rzeczywistości i zwiększyć szanse na wygrane wybory?
- Dlaczego kobiety wolą wysokich mężczyzn?
- Czy wysokie kobiety uchodzą za atrakcyjne?
- Pewność siebie – największy sekret sukcesu
Czy wysoki wzrost zwiększa szanse na sukces?
Amerykanie zauważyli, że na dyrektorskich stanowiskach częściej zasiadają osoby obdarzone ponadprzeciętnym wzrostem. Im jesteśmy wyżsi, tym lepiej też zarabiamy. Ta zasada dotyczy obu płci. Nie tylko wysoki mężczyzna ma większe szanse na sukces, ale też wysoka kobieta. Z czego to wynika?
Dlaczego wysokie osoby cieszą się większym szacunkiem?
Wysokie osoby cieszą się większym szacunkiem. Gdy widzimy je na horyzoncie, rzadziej wchodzimy im w przestrzeń osobistą. Zazwyczaj utrzymujemy bezpieczny dystans. Natomiast niskie osoby częściej skarżą się na to, że inni ludzie naruszają ich granice. Podświadomie bardziej cenimy wyższe osoby, przypisujemy im siłę i moc. Natomiast niskie poniekąd lekceważymy, nie traktujemy ich aż tak poważnie.
Dlaczego niski kierownik często spotyka się z lekceważeniem?
Niskie osoby, nawet jeśli dojdą wysokie i zajmą prestiżowe stanowisko, muszą liczyć się z lekceważeniem. Ich słowa czasem spotykają się z brakiem akceptacji. Podwładni się ich nie boją, nie otaczają ich taką estymą jak wysokich przywódców. Niskie osoby jawią się jako mniej groźne oraz mniej sprawcze, co niewiele ma wspólnego z prawdą. Tacy ludzie często są równie profesjonalni jak ich wysocy koledzy. Na dodatek mają takie same uprawnienia i mogą zwalniać niezdyscyplinowanych pracowników.
Jak sprawiać wrażenie wyższego niż w rzeczywistości i zwiększyć szanse na wygrane wybory?
Amerykanie zauważyli, że wygrane wybory częściej przypadają ci, którzy sprawiają wrażenie wysokich. Czy można jakoś oszukać ludzkie oko i dodać sobie parę centymetrów, które przybliżą nas do prestiżu i sukcesu? Okazuje się, że jest to możliwe. Pomocna może okazać się w tym silna ekspresja, odpowiedni strój, vide garnitur, który wydłuża sylwetkę swoim krojem. Ponadto gdy staniemy, zamiast siedzieć, siłą rzeczy górujemy nad otoczeniem. Kobiety mogą założyć buty na obcasie pod dzwony, dzięki czemu zyskają parę centymetrów. Ponadto niektórzy politycy podczas debat, obniżają sobie pulpit po to, aby ich sylwetka mocniej wystawała i sprawiała wrażenie dłuższej.
Dlaczego kobiety wolą wysokich mężczyzn?
Co ciekawe, wysoki wzrost zwiększa szanse na sukces reprodukcyjny. Kobiety z reguły są słabsze fizycznie niż mężczyźni. W związku z tym podświadomie wybierają sobie wysokich partnerów. Ich wzrost kojarzy im się z wysokim poziomem testosteronu, odwagą, pewnością siebie i walecznością. Ta ostatnia cecha może okazać się szczególnie przydatna w sytuacji zagrożenia. Wysoki mężczyzna może łatwo znaleźć atrakcyjną partnerkę.
Czy wysokie kobiety uchodzą za atrakcyjne?
Czy wysokie kobiety są skazane na miłosną porażkę? Mogłoby się wydawać, że mężczyźni preferują niższe panie. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ wówczas czują się bardziej władczy. Niskie kobiety budzą także ich instynkt opiekuńczy. Jednak niscy mężczyźni nierzadko mają słabość do wysokich kobiet. Psycholodzy uważają, że obserwujemy tutaj mechanizm kompensacji. Skoro mężczyzna sam nie ma imponującego wzrostu, to chce chociaż mieć wysoką partnerkę.
Pewność siebie – największy sekret sukcesu
Oczywiście, nie oznacza to, że niskie osoby nie mają szans na sukces czy prezydenturę. Władimir Putin wcale nie należy do wysokich mężczyzn. Ba, wiele polskich kobiet może pochwalić się wyższym wzrostem, ponieważ rosyjski przywódca jest wyjątkowo niski. Nie oznacza to jednak, że nie budzi postrachu, zwłaszcza wśród członków opozycji. Wynika to z jego nadmiernej pewności siebie. Ten przykry przykład doskonale obrazuje, jak duży wpływ na odbiór naszej osoby ma pewność siebie. Dzięki niej można osiągnąć znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Poza tym osoby pewne siebie są odbierane przez otoczenie jako silne i nieustraszone.