Moda

Co zrobić ze starymi ubraniami? Oczywiście odnowić! Z nami to się uda!

Co zrobić ze starymi ubraniami

Unsplash

Wiele osób zwyczajnie kupuje za dużo ubrań. Zapewne każdemu z nas już zdarzyło się kupić odzież, której potem i tak nie nosiłyśmy, bo przecież była passe. Choć szafa pęka w szwach, to i tak większość z nas niczym zawołanie rodowe powtarza zdanie: „Nie mam się w co ubrać”. Dziś więc podpowiemy Wam, co zrobić ze starymi ubraniami.

Odnawiaj, nie wyrzucaj

Pomyślicie tylko, że ponad 1/3 wyprodukowanej każdego roku żywności ląduje w śmieciach. Jest to niewątpliwie przerażające. Podobnie rzecz wygląda z odzieżą, tyle tylko, że tutaj ilości są jeszcze większe. A to niestety przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, które i tak przecież jest bardzo zanieczyszczone. Dlatego też każdy z nas powinien podjąć decyzję, że wreszcie zacznie mniej kupować. Dzięki temu rzeczywiście można zrobić coś dobrego nie tylko dla własnego portfela, ale też dla przyrody. Mając stare ubrania wcale nie trzeba ich wyrzucać, bo można zwyczajnie je odnowić i nie jest to ani trudne, ani też czasochłonne. Jeżeli odzież jest już sprana i kolor nie jest najlepszy, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zafarbować. Farby do ubrań kosztują kilka złotych, a efekt jaki osiągniecie przewyższy Wasze oczekiwania. Jednocześnie farbowanie ubrań jest banalnie proste i szybkie i co ważne nie musicie też obawiać się, że zabrudzicie całą łazienkę. W końcu wszystko możecie zrobić w pralce. Na początek należy wybrać ubrania, które chcecie zafarbować. Następnie jedno opakowanie barwnika do tkanin trzeba rozpuścić w 2 szklankach gorącej wody, dodajemy 1 szklankę soli i 1 szklankę octu. Całość mieszamy. Nastawiamy pranie na cykl około godzinny, ale bez wirowanie i gotowe.

Małe rzeczy, a tak duże znaczenie

Ubrania można nie tylko farbować, ale można je również szybko i łatwo przerabiać. Tutaj wystarczy tylko nuta kreatywności i jeszcze więcej chęci. Swoją drogą to bardzo proste. Zacznijmy może od najłatwiejszych rzeczy. Jeżeli Wasze spodnie mają już nieco przetarte nogawki, to możecie je odciąć i zyskać krótkie spodenki, ale możecie również na przetarcia naszyć łaty i zyskać spodnie w całkiem nowej estetyce. Będą przyciągać uwagę i zachwycać. Łaty sprawią, że zyskają jeszcze więcej nonszalancji w dobrym wydaniu. Możecie też naszywać koraliki czy dżety, zaś w miejscu kolan maszynką do golenia warto wykonać dziury czy przetarcia. Jeżeli chcecie zrobić delikatniejsze przetarcia, to użyjcie pilnika bądź pumeksu. Wystarczy tylko potrzeć daną powierzchnię i gotowe. Pamiętajcie jeszcze, aby nie wyrzucać rzeczy, które mają jakieś uszkodzenia, wszak zawsze można je naprawić. Często problemem są dziury, ale pomyślcie czy z powodu dziury należy daną rzecz wyrzucać. Jasne, że nie . W końcu można ją zaszyć czy przykleić naszywkę. Jeżeli w spodniach czy sukience uszkodzony jest zamek, to również nie należy tej rzeczy wyrzucać. Wystarczy tylko zainwestować w dobre zamki błyskawiczne i po problemie.

zamki błyskawiczne

Unsplash

A gdy ubrania są za małe

Wiele osób, szczególnie kobiet, wyrzuca ubrania z powodu tego, że są zbyt małe. Ale prawda jest taka, że czasami wystarczy tylko mały trik by osiągnąć super efekt i wcale nie oznacza, że musicie rezygnować z noszenia ulubionej sukienki czy spodni. Jeżeli macie problem z zapięciem się, to wystarczy tylko wymienić zamek. Pamiętajcie, że zamki błyskawiczne przy szyciu ubrań sprawdzą się idealnie, ale również należy na nie postawić, gdy macie problem z dopięciem się. Zamiast cienkiego zamka, lepiej wybrać masywny i szeroki. W ten prosty sposób zyskacie dwa centymetry. Jeżeli Wasza spódnica nie dopina się w pasie i macie problem żeby ją włożyć, to zrezygnujcie z zamka i wszyjcie gumkę. Prosty trik, a jakże daje duży efekt. To proste.

Gdy ubrania się już znudziły

Gdy naprawiłyście i odnowiłyście ubrania, ale jednak nie chcecie ich nosić, to w żadnym wypadku ich nie wyrzucajcie. Możecie spróbować je sprzedać, albo też udać się do sklepu, w którym można wymieniać się ubraniami. W ten prosty sposób pozbędziecie się starych rzeczy, a przy tym zyskacie nowe. Taki sposób dobrze wpisuje się w filozofie no waste. Rzeczywiście możecie łatwo dać nowe życie starym rzeczom. Jeżeli więc sami nie zamierzacie nosić tych ubrań, to wymiana jest dobrym rozwiązaniem. Przypominamy, że każdy z nas dla dobra siebie i ziemi powinien choć po części zrezygnować z ciągłych zakupów.

Dodaj komentarz