Zakażenie (HPV) jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet. Wirus ten przyczynia się do rozwoju prawie wszystkich przypadków nowotworu szyjki macicy.
Co to jest HPV
Wirus HPV, czyli Human Papillomavirus, to wirus brodawczaka ludzkiego.
Zapamiętaj, że to właśnie wirus brodawczaka ludzkiego jest uznawany za jeden z najpopularniejszych wirusów rozwijających się w organizmie człowieka.
Warto wiedzieć, że wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się z jednej osoby na drugą zazwyczaj podczas kontaktów seksualnych: waginalnych, analnych oraz w trakcie seksu oralnego.
Wirus wpisany w kontakty płciowe
Z szacunków specjalistów wynika, że nawet powyżej 80 procent osób aktywnych seksualnie zetknie się z tym wirusem.
Jakie są źródła zakażenia tą chorobą? Wyjaśniamy poniżej.
Pamiętaj, że ryzyko zakażenia wirusem HPV jest szczególnie wysokie u osób uprawiających przygodny seks bez zabezpieczenia z wieloma partnerami.
Źródłem infekcji nie zawsze są kontakty seksualne. Istnieją jeszcze inne drogi transmisji wirusa. Otóż można „złapać” wirusa HPV, korzystając z tych samych ręczników lub bielizny. Uspokajamy: w takim przypadku ryzyko zakażenia jest jednak niewielkie.
Prezerwatywa nie chroni w 100 procentach przed infekcją
– Czy prezerwatywy używane prawidłowo podczas każdego stosunku seksualnego stanowią skuteczną ochronę przed infekcją? – pyta Pani Anna
Otóż, jak się okazuje, stosowanie prezerwatywy może zmniejszyć szansę przekazania wirusa partnerowi. Jednak – podkreślmy to wyraźnie – HPV jest wirusem bardzo sprytnym, dlatego może spowodować infekcję również miejsc niechronionych przez prezerwatywę.
Typy wirusa
Istnieją różne typy wirusa, tutaj od razu nasuwa się pytanie: czy wszystkie są jednakowo groźne dla człowieka?
Jak podają lekarze, mamy blisko 200 genotypów tego drobnoustroju. Z tego w sumie czternaście jest tak zwanych wysokoonkogennych, które mogą wywołać rozwój choroby nowotworowej szyjki macicy. Najgroźniejsze to odmiany HPV 16, 31 i 18.
Niektóre typy wirusa, tzw. niskoonkogenne szczepy HPV (typ 6 i 11) nie wiążą się zazwyczaj z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednakże zakażenie nimi wywołuje niechciane zmiany skórne – brodawki na narządach płciowych; inaczej także nazywane kłykcinami kończystymi. Badanie na HPV pobiera ginekolog, można również pobrać wymaz samodzielnie zaprojektowanym zestawem i odesłać do laboratorium. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj (link na artykuł o selfsamplingu)
Czy wiesz jakie są objawy wirusowych brodawek płciowych?
Najpierw wyjaśnijmy, czym są owe zmiany. Otóż są to twarde i szorstkie grudki o zabarwieniu skóry lub czerwone. Mają różną wielkość, mogą być płaskie lub mieć kalafiorowate kształty.
Pojawiają się one w miejscach intymnych, takich jak: wargi sromowe, pachwiny czy odbyt, od kilku tygodniu do nawet kilku miesięcy od momentu zakażenia wirusem HPV.
W przypadku Pań brodawki rozwijają się zazwyczaj:
1. na wargach sromowych,
2. w pochwie,
3. na szyjce macicy,
4. w okolicy odbytu,
5. w okolicy pachwin.
W przypadku Panów takie brodawki są umiejscowione na trzonie prącia, worka mosznowego oraz w okolicach odbytu.
Jeśli lubisz uprawiać miłość francuską, to musisz wiedzieć, że podczas seksu oralnego wirus może przedostać się tą drogą i kłykciny mogą powstać w jamie ustnej i gardle. Wirus ten wywołuje również rzadziej spotykane nowotwory odbytu, jamy ustnej oraz gardła. Jeśli masz kłykciny, to koniecznie zbadaj również obecność wirusów onkogennych, ponieważ bardzo często dochodzi do infekcji kilkoma szczepami; nisko i wysokoonkogennymi. Test na HPV możesz zrobić komfortowo we własnej łazience, więcej szczegółów znajdziesz na www.badamHPV.pl
Niektóre objawy infekcji tym wirusem mogą przypominać inne infekcje.
Na przykład brodawki, które powstają w krtani, powodują ból gardła, chrypkę, kaszel i trudności z połykaniem.
Takie objawy są bardzo podobne do zwykłego przeziębienia lub grypy. Musisz być jednak cały czas czujna. Jeśli bowiem dłużej się utrzymują i nie reagują na standardowe leczenie, powinny skłonić Cię do wykonania badania pod kątem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego u laryngologa.
Czy to się da skutecznie leczyć?
Grafika dostarczona przez partnera
Oczywiście możesz pozbyć się wywoływanych przez wirusa widocznych objawów, takich jak kłykciny.
Lekarze zalecają, aby usuwać je za pomocą lasera lub wymrażać. I mają rację, bo po pierwsze: są one nieestetyczne. A po drugie: powodują dyskomfort, ponieważ mogą krwawić oraz bliznowacieć.
A kto leczy takie niepożądane zmiany skórne, które, niestety, często nawracają? Dermatolog – wenerolog albo ginekolog.
Zakażenie HPV może przebiegać bezobjawowo
A teraz kolejna ciekawostka. Czy wiesz, że w przypadku infekcji tym wirusem nie zawsze muszą występować? Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie jego odmiany dają objawy.
Zatem czy to oznacza, że wirus wówczas nie jest niebezpieczny? Ależ skąd, jest dokładnie przeciwnie – może okazać się zdecydowanie bardziej groźny i w sposób utajony powodować spustoszenie w organizmie człowieka.
Poza tym, skoro nie masz objawów i masz do tego prawidłową cytologię, to myślisz sobie, że Cię nie dotyczy.
Zapamiętaj: Infekcja wirusem HPV nader często przebiega bezobjawowo. A zwykła cytologia go nie wykrywa. Mało tego zwykła cytologia nie wystarczy, aby uchronić się przed nowotworem szyjki macicy. Więcej, dlaczego test na HPV, jest lepszy niż cytologia, przeczytasz pod tym linkiem.
Wirus ten może jednak być w Twoim organizmie od dłuższego czasu, a Ty nic o tym nie wiesz. Skutek jest taki, że zupełnie nieświadomie przenosisz wirusa na swojego partnera seksualnego.
I jeszcze powinnaś wiedzieć o tym, że w przypadku większości osób zakażonych ich system odpornościowy skutecznie pokona infekcję, którą wywołuje ten. Natomiast nigdy nie wiadomo w której grupie czy w grupie szczęśliwców czy pechowców, dlatego warto się zbadać.
Wirus HPV jest wykrywany w 97 proc. przypadków raka szyjki macicy!
Długotrwała infekcja tym wirusem sprzyja powstawaniu nowotworu szyjki macicy. Tymczasem ten nowotwór jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych narządu rodnego u kobiet. Zwykle rozwija się długo (naukowcy mówią, że 7-10 lat id infekcji wirusem), a jego pojawienie się poprzedzają stany przednowotworowe. Można je wykryć podczas badań profilaktycznych. Stany przednowotworowe można też w 100% wyleczyć. Ale nie da się tego zrobić bez badań i testów na obecność tego wirusa.
U niektórych kobiet, zmagających się z przewlekłą infekcją wirusem po upływie kilku lat może pojawić się właśnie rak.
W początkowym stadium rozwoju tej choroby nie ma widocznych objawów, a gdy one już się pojawią, to świadczy to, niestety, o jednym: zaawansowaniu nowotworu. Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych są jednym z objawów jego zaawansowanej postaci.
Jeśli Twój partner poinformował Cię o swoim zakażeniu, powinnaś obowiązkowo zbadać się pod kątem infekcji tym wirusem.
Jak się ustrzec przez rakiem?
Ogromnie ważne jest wczesne wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego.
Pamiętaj, że w profilaktyce raka szyjki macicy chodzi właśnie o to, aby wykrywać już bardzo wczesne zmiany przedrakowe. Są one wyleczalne w prawie stu procentach!
Test na HPV wykonasz bezpiecznie, komfortowo we własnej łazience – zamawiając zestaw do domu i odsyłając pakiet do laboratorium. Wynik otrzymasz na maila, a szczegóły dotyczące pobrania materiału do badania HPV znajdziesz tutaj.