Wiele kobiet ma zastrzeżenia do stanu swojej cery. Jesteśmy niezadowolone z tego, że ta się świeci, jest pełna zaskórników, okazjonalnie pojawiają się na niej pryszcze. Jak poprawić kondycję skóry? Co mocniej wpływa na stan cery – dieta czy pielęgnacja?
Czy kosmetyki leczą skórę?
Jeśli wierzyć specjalistom od marketingu, można by uznać, że na każdą dolegliwość skórną można znaleźć odpowiedni kosmetyk, który uleczy naszą skórę. Kosmetyki to jednak nie leki, dlatego ich skuteczność często bywa mizerna lub mocno dyskusyjna. Tak naprawdę nie istnieją żadne przesłanki wskazujące na to, aby stosowanie odpowiedniego kremu miało wyleczyć skórę z trądziku. Problem zazwyczaj bowiem tkwi znacznie głębiej.
Trądzik kosmetyczny
Oczywiście, źle dobrany kosmetyk może powodować trądzik. Nasza cera wymaga oczyszczania, dlatego potrzebujemy dobrego żelu do mycia twarzy. Nie każdy jednak kosmetyk nadaje się dla naszej skóry. Obecności glikoli, silnych detergentów itp. może wysuszać i podrażniać naszą cerę. W rezultacie skóra broni się przed uszkodzeniami, produkując więcej sebum, które może zapychać pory i powodować wysyp pryszczy. W takiej sytuacji zakup naturalnego żelu do mycia twarzy na bazie łagodnych detergentów może okazać się wybawieniem dla naszej skóry.
Jak dieta wpływa na stan skóry?
Jednak tym, co mocniej wpływa na stan naszej cery, jest dieta. Żaden cudowny kosmetyk, nawet ten najdroższy powstały z wykorzystaniem nanotechnologii, nie zapobiegnie powstawaniu zmarszczek, jeśli będziemy piły mało wody. Produkt ten nie będzie bowiem miał wody do zatrzymywania w naszej skórze.
Tak samo działa nasza dieta. Jeśli nie dostarczymy skórze wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, ta będzie cierpieć z powodu niedoboru określonych substancji. Efekty tego mogą być różne, w zależności od tego, jakiego pierwiastka czy witaminy brakuje w naszym ustroju. Skóra może stać się poszarzała, sucha, może się nieprawidłowo łuszczyć, tracić elastyczność etc.
Antyoksydanty w owoców i warzyw zapewniają młody wygląd skóry
Poza tym nasza dieta to też źródło cennych antyoksydantów. Witaminy oraz barwniki roślinne, które spożywamy wraz ze świeżymi owocami i warzywami, chronią nas przed wolnymi rodnikami, czyli reaktywnymi cząstkami, które mogą uszkadzać naszą skórę, przyspieszając procesy starzenia się. Kremy do twarzy często też teoretycznie zawierają antyoksydanty, ale wiele z nich nie występuje w stabilnej formie, antyoksydanty szybko się rozkładają, a poza tym niewiele z nich tak naprawdę przenika w głąb skóry. Dostarczanie przeciwutleniaczy wraz ze zróżnicowaną dietą jest po prostu bardziej efektywne.