Co jest dobre dla introwertyka

Introwertyzm, podobnie jak ekstrawertyzm, jest uwarunkowany genetycznie. U introwertyków aktywniejszy jest układ przywspółczulny, którym zawiaduje acetylocholina.  To właśnie ona odpowiada za poczucie relaksu i spokoju. Co jest dobre dla introwertyka?

Bogate życie wewnętrzne introwertyków

Introwertycy lubią medytować, dokładnie analizować poszczególne sytuacje, ich opinie są bardzo wyważone.  To zaleta, gdy mamy do czynienia z zawodami wymagającymi przemyślanego działania. Introwertycy świetnie się w nich sprawdzą, ponieważ  nie podejmują pochopnych decyzji pod wpływem emocji. Wszystko, co robią, jest dokładnie przemyślane. Introwertycy dzięki skłonności do analizy są dobrymi naukowcami.

Problem z wyrażaniem emocji

Introwertycy mają jednak problem z wyrażaniem emocji. Bardzo często nie mówią o tym, co ich trapi, mają bogate życie wewnętrzne i dobrze czują się, gdy sami analizują swój problem.  To jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, bo niektórymi zmartwieniami warto podzielić się z przyjaciółmi. Wspólnie można obmyślić jakieś rozwiązanie. Poza tym przyjaciele nie tylko służą dobrą radą, ale też ogromnym wsparciem.  A tego od czasu do czasu potrzebuje każdy z nas.

Niechęć do wystąpień publicznych

Introwertycy nie znoszą wystąpień publicznych. Źle czują się, wygłaszając prezentację wśród obcych osób.  Z trudem przychodzi im też nawiązywanie nowych znajomości. W związku z tym, że takie osoby nie są otwarte, to często reagują z dużym dystansem na innych ludzi, którzy próbują się do nich zbliżyć.

Problem z proszeniem innych o pomoc

Introwertycy często mają też duży problem z tym, aby poprosić innych o pomoc. To duże obciążenie dla ich psychiki. Ekstrawertycy  też przeżywają wzloty i upadki, ale o wszystkim mówią swoim bliskim, przez co sami nie czują się przygnieceni trudnościami. Szybkiej nabierają optymistycznego spojrzenia na problem.

Statystycznie to właśnie introwertycy z powodu duszenia w sobie emocji częściej zmagają się z depresją.  Trudniej przychodzi im też nawiązywanie przyjaźni, bo z natury są nieufni wobec innych. Jeśli jednak już komuś zaufają, to są oddanymi przyjaciółmi, na których można liczyć w każdej sytuacji.