Proste, zadbane zęby stanowią marzenie wielu osób. Niestety, aparat ortodontyczny nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Czasem chirurgiczne prostowanie zębów staje się koniecznością.
Proste zęby stanowią marzenie wielu osób. Zdarza się, że niektórzy tak bardzo wstydzą się swojego zgryzu, że starają się go ukrywać przed otoczeniem Osoby, które zmagają się z krzywymi, nachodzącymi na siebie zębami, często uśmiechają się, nie otwierając ust.
Stan zębów może mieć wpływ na pewność siebie i samopoczucie. Uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Osoby, u których rzadko można dostrzec życzliwy wyraz twarzy, są odbierane negatywnie przez otoczenie. Aparat ortodontyczny często rozwiązuje problem. Niestety, na efekty musimy poczekać, a druty prostujące zęby nie wyglądają zbyt estetycznie.
Proste zęby a zgryz
Aparat ortodontyczny nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty. Pomimo odpowiedniego ustawienia zębów zgryz wciąż może wyglądać nieestetycznie. Ustawienie szczęk wpływa na wygląd uzębienia i decyduje o rysach twarzy. Zdarza się, iż proporcje lica zaburzają nieprawidłowo ustawione szczęki.
Wady zgryzu
Zazwyczaj dolna lub górna szczęka jest cofnięta lub wysunięta do przodu. Zdarza się, że przy niewłaściwym zgryzie zęby nachodzą na siebie, tzn. górne zasłaniają całkowicie dolne. W innym przypadku może być zupełnie odwrotnie. Czasem szczęki są tak rozstawione, że zgryz pozostaje otwarty.
Najpierw aparat, później operacja
Aby poddać się zabiegowi ustawienia szczęki, wcześniej należy zająć się zębami. Ortodonta może zalecić założenie aparatu. Po jego zdjęciu przeprowadza się stosowną operację.
Nazwy zabiegu nie należy odczytywać dosłownie. Jeśli chcemy ustawić zęby w równym rzędzie, noszenie aparatu staje się koniecznością. Dotychczas nie opracowano metody, która przynosi natychmiastowe rezultaty, chyba że pacjent zdecyduje się na licówki.
Aleksandra Wiktor