Zdrowie

Aparat słuchowy – jak o niego dbać?

Aparat słuchowy

Fotografia dostarczona przez partnera

Urządzenie to służy do poprawienia jakości słyszenia w przypadku osób, u których występuje wada słuchu. Choć znane są od lat, ich możliwości dopiero teraz są na naprawdę wysokim poziomie. Poprawia on komfort w życia wszystkim, którzy są zmuszeni do tego, aby z niego korzystać. W obecnych czasach, naprawdę duża część społeczeństwa, musi mierzyć się z różnego rodzaju ubytkami słuchu, dzieje się tak nie tylko w przypadku osób starszych, czy dorosłych, ale też można się tego dopatrzeć u dzieci, co też sprawia, że popularność aparatów słuchowych staje się coraz wyższa. Cena ich nie jest niska, choć czasem można zdobyć dofinansowanie na NFZ, dlatego też między innymi tak ważne jest, aby o nie dbać, by potem można było cieszyć się ich żywotnością przez jak najdłuższy czas. To nie tylko kwestia tego, aby regularnie wymieniać w nim baterie, dochodzą tutaj jeszcze inne czynności.

Dlaczego o najbardziej popularny rodzaj, należy szczególnie dbać?

Wraz z rozwojem technologii, powstało wiele naprawdę użytecznych urządzeń, z których obecne pokolenia mogą się cieszyć. To samo tyczy się także tego urządzenia, które pozwala lepiej słyszeć osobom, mającym problem ze słuchem. Plusem jest, że teraz do pacjentów dobiera się je w oparciu o jego indywidualne potrzeby. Jednymi z najczęściej wybieranych są te wewnątrzkanałowe, które nie są tak widoczne, jak inne ich rodzaje. Ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Podczas gdy elektronika znajduje się wewnątrz przewodu słuchowego, może dojść do niepożądanego efektu, jakim jest zawilgocenie jej, co niestety czasem doprowadza do tego, że aparat słuchowy staje się uszkodzony. Poza tym na aparatach dochodzi problem, którym jest zbieranie się woskowiny, bądź też innych zanieczyszczeń. Jakich więc kroków należy się podjąć, aby urządzenie przetrwało jak najdłużej w jak najlepszym stanie? Jak należy o nie odpowiednio dbać?

Co jest najważniejsze?

Każda z zasad, według których należy czyścić urządzenie, jest równie istotna, aby nie uległo ono uszkodzenie, przez co należałoby zainwestować w nowe. Najważniejsze jest tutaj oczywiście, aby aparat był przez nas regularnie czyszczony. Nie jest to jednak jedyna czynność, którą trzeba wykonywać. Oprócz tego ważnym jest, aby z aparatu nie korzystał dosłownie nikt, oprócz jego użytkownika. Podczas zakładania go ani ręce ani on pod żadnym pozorem nie powinny być wilgotne, czy też mokre, gdyż zawilgocenie go może mieć bardzo negatywne skutki. Przed każdą kąpielą powinien być on ściągany oraz nie powinno się narażać go na nagrzanie, przykładowo podczas pozostawienia go na słońcu. W przypadku, gdy użytkownikiem jest dziecko, należy dopilnować tego, aby nie wsadzało go ono do ust!

Proces czyszczenia aparatu

Jego czyszczenie powinno odbywać się przede wszystkim regularnie, gdyż może zbierać się na nim nie tylko woskowina, ale również pot. Można to robić za pomocą specjalnych ściereczek, przeznaczonych do czyszczenia tego urządzenia. Jeśli chodzi o wkładki, wystarczająca będzie w tym przypadku woda z mydłem, po tym należy wytrzeć je do sucha, używając do tego odpowiedniej ściereczki. Najlepszym pomysłem będzie zakupić preparat, który służy do pochłaniania wilgoci. Aparat powinno się umieścić w suchym i przewiewnym miejscu, po to, żeby nie zbierał on wilgoci. Ewentualnie można zakupić specjalną suszarkę, do której będzie się go odkładało na noc.

Dodaj komentarz