Zdrowie

Aerofagia – czy można jej zapobiec?

Aerofagia – czy można jej zapobiec

Adobestock, grafika przekazana przez partnera

Aerofagia definiowana jest jako połykanie nadmiernej ilości powietrza, które powoduje rozdęcie przewodu pokarmowego, odbijanie się oraz oddawanie gazów. Może prowadzić do wzdęć, bólów brzucha, a nawet do wymiotów. Aerofagia jest zjawiskiem relatywnie częstym, istnieją jednak sposoby, by jej zapobiegać.

Aerofagia u dzieci i dorosłych

Zjawisko nadmiernego połykania powietrza jest inaczej definiowane dla dorosłych niż u dzieci. U dorosłych jest wariantem fizjologii, u dzieci wymaga jednak pogłębienia diagnostyki i uważane jest za zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego. Zapobieganie aerofagii u dzieci wymaga zatem konsultacji z profesjonalistą. Rady dotyczące nawyków zapobiegających aerofagii są zatem przede wszystkim skierowane do osób dorosłych.

Jak zapobiegać? 

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Jedzenie zbyt szybko i nieuważnie może prowadzić do połykania powietrza podczas posiłku. Ważne jest, by jeść powoli i dokładnie przeżuwać jedzenie. Unikanie jedzenia przed snem, a także eliminowanie pokarmów, które powodują wzdęcia, takich jak fasola, brokuły czy kapusta, jest istotne w prewencji aerofagii.

Innym czynnikiem zmniejszającym ryzyko aerofagii jest unikanie napojów gazowanych i sztucznych słodzików. Zamiast tego, warto pić dużo wody lub herbaty bez cukru. Unikanie „soft drinków” jest zalecane również w prewencji nadmiernej masy ciała.

Zapobieganiu aerofagii sprzyjają ćwiczenia fizyczne. Regularne ćwiczenia, takie jak jogging lub jazda na rowerze, pomagają w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit, co z kolei pomaga uniknąć aerofagii.

Ponadto w celu redukcji ryzyka przypadłości, warto zwrócić uwagę na swoje życie wewnętrzne. Czasami aerofagia może być spowodowana stresem lub niepokojem, dlatego ważne jest, by znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga lub masaże, mogą pomóc złagodzić stres i zapobiec aerofagii.

Warto również unikać używania ubrań zbyt ciasnych w talii, mogą one powodować ucisk na brzuch, utrudniać pasaż pokarmu oraz gazów w jelitach i prowadzić do aerofagii. Warto nosić ubrania, które są wygodne i nie krępują ruchów.

Ostatecznie, kluczem do zapobiegania aerofagii jest świadomość swojego ciała i jego potrzeb. Jeśli poczujesz objawy nadmiernie zbierających się gazów w jelitach, warto wstać i trochę pochodzić lub wykonać proste ćwiczenia, aby pomóc rozładować nadmiar powietrza. Warto unikać szkodzących pokarmów oraz zadbać o swój dobrostan psychiczny. 

W celu redukcji objawów można również zastosować leki na wzdęcia, ułatwiające rozpuszczenie gazów w jelitach. Symetykon zawarty w leku Espumisan zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków powietrza, co sprzyja redukcji objawów wzdęć. 

Podsumowując, aerofagia bywa uciążliwa, ale istnieją skuteczne sposoby zapobiegania jej wystąpieniu. Poprzez zmianę nawyków żywieniowych, unikanie napojów gazowanych i sztucznych słodzików, uprawianie regularnych ćwiczeń fizycznych oraz noszenie wygodnej odzieży, można skutecznie zapobiegać aerofagii i wzdęciom. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, poznać swoje emocje, między innymi przez udział w psychoterapii, w celu redukcji stresu.   

Dodaj komentarz