Pielęgnacja cery naczynkowej nastręcza sporo trudności. Skórę należy chronić przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych tj. mróz, wysoka temperatura, dym.
Zaczerwieniona skóra nie wygląda estetycznie. Lekceważąc problem, narażamy swoją skórę na trądzik różowaty. Odpowiednia pielęgnacja odgrywa niezwykle istotną rolę. Niestety, czasem bywa zawodna, wówczas z pomocą przychodzi nam laserowe usuwanie zmian naczyniowych.
Jak działa laser?
Hemoglobina wychwytuje energię świetlną, emitowaną przez laser, wskutek czego krew ścina się i tym samym niszczy ściany naczynia. W związku z tym, iż organizm człowieka wykształcił mechanizmy, które pozwalają mu usunąć martwe komórki, po pewnym czasie naczynie krwionośne zostaje wyeliminowane. Osoby, które pragną domknąć rozszerzone naczynia krwionośne, potrzebują od 1 do 5 zabiegów wykonywanych co 3-4 tygodnie. Wpływ na liczbę zabiegów, które należy przeprowadzić ma: średnica i kolor naczyń, ich głębokość oraz położenie.
Co można usunąć przy pomocy lasera?
Do zmian, które można zlikwidować za pomocą energii świetlnej emitowanej przez laser, należą:
- teleangietezje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy, szyi, dekolcie i nogach
- rumień na twarzy
- naczyniaki płaskie, jamiste, starcze i gwiaździste
- ziarniaki naczyniowe
- drobne rozszerzenia żylne.
Zanim przystąpisz do zabiegu…
Musisz skorzystać z porady dermatologa, który oceni zmiany naczyniowe, przedstawi przebieg zabiegu i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.
Przebieg zabiegu
Przebieg zabiegu jest uzależniony od: ilości, koloru oraz głębokości teleangietezji. Niezwykle istotną rolę odgrywają takie czynniki jak:
- wrażliwość osobnicza,
- miejsce przeprowadzenia zabiegu
- reakcja skóry.
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do zabiegu, są poddawane próbie laserowej. Ma ona na celu dobranie optymalnej energii. Przeprowadzający zabieg kieruje się tutaj zasadą: jak najmniejsza ilość energii powinna przynieść jak najlepszy efekt. Niedostateczna ilość energii nie domknie naczyń, z kolei jej nadmiar może poparzyć skórę.
Etapy zabiegu
Laserowe usuwanie zmian naczyniowych składa się z kilku etapów:
- założenie osłon chroniących oczy
- test reakcji skóry
- aplikacja przeźroczystego żelu
- przyłożenie głowicy
- uwolnienie wiązki światła, co daje efekt zbliżony do błysku lampy w aparacie fotograficznym.
Po zabiegu
Po zakończonym zabiegu należy liczyć się z rumieniem i/lub obrzękiem. W związku z tym po laserowym usuwaniu zmian naczyniowych wykonuje się chłodne okłady. Po powrocie do domu zaleca się aplikację kremów nawilżających i spryskiwanie problematycznych obszarów wodą termalną. Wyżej wspomniane dolegliwości ustępują po kilku dniach.