Każdy człowiek ma na swej skórze przebarwienia i znamiona. Większość z nich jest niegroźna i przeszkadza jedynie pod względem estetycznym, jednak część może stać się ogniskiem zapalnym groźnych chorób skóry, w tym – czerniaka. Czy warto usuwać znamiona?
Przede wszystkim należy uważnie obserwować, czy nie zmienia się wygląd znamion, czy nie pojawia się ich więcej, albo czy nie są narażone na uszkodzenia (na przykład ubraniem). Pod żadnym pozorem nie można po prostu założyć, że taka jest nasza uroda! Znamię, które jest narażone na otarcia czy ekspozycję na słońce, powinno być bezwzględnie usunięte.
Przez znamię rozumiemy wszelkie anomalie występujące na skórze – ciemne, rozległe plamki (płaskie lub wypukłe), brodawki, skórki. Czasem mogą być owłosione, o gładkich lub nieregularnych brzegach. Niezależnie od wyglądu czy kształtu, warto jest wybrać się do profesjonalisty. On oceni, czy warto usunąć narośl i przede wszystkim zbada ją pod kątem ryzyka wystąpienia nowotworu.
Istnieje kilka technik usuwania zmian skórnych: laserowych i operacyjnych. Jest to zabieg zazwyczaj jednorazowy i przynosi dobre efekty.
źródło filmu: youtube.com/Sztuka Medialna (standardowa licencja YouTube)