Wiedza psychologiczna
Priscilla Du Preez z Unsplash

Psychologia to nauka, która ma empiryczne podstawy. Często przeprowadza się różnego rodzaju eksperymenty, które potwierdzają lub obalają przyjęte tezy. Psychologia coraz częściej korzysta z osiągnięć medycyny, a szczególnie z rozwoju neuronauki. Dzięki niej możemy dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy o sobie i innych ludziach. Wiedza psychologiczna stanowi nieoceniony skarb. Dlaczego warto ją przyswoić?

Spis treści:

  1. Toksyczne związki – jak ich unikać?
  2. Wiedza psychologiczna. Jak zarządzać emocjami?
  3. Skrypty rodzinne i ich zrozumienie
  4. Trauma pokoleniowa – jak wpływa na nasze życie?
  5. Zrozumienie własnych zachowań oraz postaw innych ludzi

Toksyczne związki – jak ich unikać?

Związek z narcyzem wielu kobietom przyniósł ogromne cierpienie. Niektóre potrafiły odejść od toksycznego partnera. Drugie wciąż przy nim trwają. Te, które zdecydowały się na rozstanie z narcyzem, zwracają uwagę na liczne problemy. Po pierwsze, poczucie winy za rozpad związku. Po drugie, złość na siebie z powodu naiwności, która przyczyniła się do ich cierpienia. Prawda jest jednak taka, że wiedza psychologiczna na ogół stanowi dla nas wiedzę tajemną. W polskich szkołach praktycznie się jej nie przekazuje. Niestety, tutaj niewiedza sporo nas kosztuje i sprawia, że wikłamy się w toksyczne związki. Dzieje się tak dlatego, że nie widzimy niepokojących sygnałów. Gdy coś się nam nie podoba, inni twierdzą, że szukamy dziury w całym. Efekt? Pierwsze sygnały, że toksyczny facet właśnie wkroczył do naszego życia, zostają zlekceważone. My zaczynamy angażować się w relację, która w dłuższej perspektywie przyniesie nam sporo cierpienia. Wiedza psychologiczna daje lepszy ogląd sytuacji. Pokazuje mechanizmy, jakie występuje u osób z różnymi typami zaburzeń osobowości. Ułatwia też rozpoznanie przemocy psychicznej, którą dziś często mylimy z wolnością słowa i prawem do wyrażania własnego zdania.

Wiedza psychologiczna. Jak zarządzać emocjami?

Emocje często dzielimy na pozytywne i negatywne, zamiast wczytać się w treść, którą niosą. Na dodatek boimy się tych, które uchodzą za negatywne. Nie chcemy, aby nas zalały i przejęły nad nami kontrolę. Wiedza psychologiczna daje cenne wskazówki o praktycznym zastosowaniu. Dzięki niej wiemy, jak zarządzać emocjami. Uczymy się też czytać, jaką niosą informację, przez co tak łatwo im nie ulegamy. Zamiast wybuchać gniewem, gdy koleżanka po raz kolejny próbuje nas wykorzystać, wiemy, co stoi za naszą złością. Nie chcemy być więcej wykorzystywane. Możemy zatem postawić na asertywność i spokojnie, aczkolwiek stanowczo jej odmówić. Gdy opanujemy stawianie granic, nasze życie stanie się lepsze.

Skrypty rodzinne i ich zrozumienie

Duży wpływ na nasze zachowanie i decyzje mają skrypty rodzinne, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Ich zrozumienie pozwala uwolnić się od szkodliwego balastu.  Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim trzeba dostrzec pewne mechanizmy. Np. moja matka zawsze poświęcała się dla innych, więc mam poczucie winy, gdy odmawiam innym. W rezultacie robię to bardzo rzadko, aby nikogo nie urazić i nie wywołać u siebie dyskomfortu. Jednak brak asertywności sporo mnie kosztuje. Inni chętnie mnie wykorzystują, przez co chodzę zmęczona i rozdrażniona. Wiedza psychologiczna daje nam wgląd do skryptów rodzinnych, przez co pozwala się od nich uwolnić.

Trauma pokoleniowa – jak wpływa na nasze życie?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że za nasze cierpienie odpowiada trauma pokoleniowa. Np. wszystkie kobiety z naszej rodziny były silne i samotnie wychowywały dzieci. W rezultacie czujemy się winne na myśl o tym, że miałybyśmy założyć własną rodzinę, mieć u swojego boku partnera, z którym będziemy dzieliły swoje radości i troski.

Zrozumienie własnych zachowań oraz postaw innych ludzi

Wiedza psychologiczna pozwala nam zrozumieć własne zachowania oraz postawę innych ludzi. Zapewne zauważyłaś, że niektórzy nagle milkną. Dzieje się tak zawsze, gdy poruszysz z nimi trudny temat, który wymusza na nich podjęcie konkretnych kroków. Przez brak poczucia odpowiedzialności wolą udawać, że ich nie ma, rozpłynęli się i przestają odpowiadać na twoje wiadomości. Ty z kolei w pierwszym momencie możesz zawsze wybuchać, ponieważ masz ku temu większe predyspozycje niż inni. Choleryczka reaguje inaczej niż flegmatyczka. Ta świadomość pozwala lepiej panować nad własnymi emocjami. Najpierw się nad czymś zastanowić, a dopiero po chwili reagować.