Depresja jest chorobą, która związana może być tak z konkretnymi wydarzeniami życiowymi, jak i mieć podłoże genetyczne. W obydwu przypadkach, chorobę tę należy leczyć stosując farmakoterapię oraz głęboką psychoterapię.
Czym jest depresja?
O depresji mówi się ostatnimi czasy dość często. Szczęśliwie coraz mniej osób twierdzi, że jest to stan wynikający z „lenistwa” czy „zbyt dużego zamartwiania się” – dziś wiemy, że depresja spowodowana jest dysfunkcją niektórych neuroprzekaźników w mózgu, odpowiedzialnych między innymi za wytwarzanie serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Depresja to przede wszystkim apatia i andehonia – niemożność odczuwania przyjemności. Człowiek w depresji ma spowolnione ruchy i bardzo często odczuwa głęboki smutek, a w efekcie zobojętnienie i brak reakcji na bodźce. Oczywiście, u każdego depresja przebiega nieco inaczej, jednak wyznacznikami jest tutaj przeciągający się stan apatii i braku aktywności. Depresję leczy się w dwójnasób – za pomocą leków i psychoterapii. Obecnie powstały nowe, wspomagające metody leczenia depresji – przykładowo leczenie depresji w centrum-neuro.pl jest ciekawą metodą poprawiającą stan chorego za pomocą impulsów elektrycznych i stymulacji mózgu. Taka metoda może być pomocna przy depresji, jednak zawsze w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza.
Nowe sposoby leczenia depresji
Aby skutecznie zwalczyć depresję, potrzebne jest regularne przyjmowanie leków i psychoterapia. Zdarza się jednak również, że depresja jest lekoodporna – w takim przypadku często stosowane są tak zwane elektrowstrząsy. Jednak stymulacje mózgowe są także metodą pomocniczą w przypadku „klasycznej” depresji. Do tego celu używa się takich technik jak mikropolaryzacja, czyli przezczaszkowa stymulacja prądem stałym oraz biofeedback (sesje polegające na wieloetapowym sprzężeniu zwrotnym, czyli wytwarzaniu impulsów na skutek wideozabawy). Obydwie metody nie są inwazyjne i polegają na przyłączeniu do czaszki (bez ingerencji w nią) specjalnych elektrod lub czujników, które stymulują odpowiednie obszary mózgu. W połączeniu z lekami i psychoterapią, obydwie metody dają bardzo dobre efekty.
Jak poznać depresję?
W przypadku depresji często bardzo często trudno jest zmotywować się, aby sięgnąć po pomoc. To właśnie motywacja w przypadku depresji jest największym wyzwaniem. Często zastanawiamy się, czy po traumatycznym wydarzeniu bliska nam osoba po prostu przeżywa żałobę, czy też ma już depresję. Kryteria nie są tutaj oczywiste, szacuje się jednak, że jeśli stan apatii i anhedonii trwa bardzo długo, poza tym znacząco utrudnia funkcjonowanie, należy udać się do psychiatry. Depresji nigdy nie należy bagatelizować – nieleczona może prowadzić do poważnych skutków. Po pierwsze mogą to być choroby związane z nadmierną produkcją kortyzolu i braku odpowiednich substancji, po drugie depresja często prowadzi do prób samobójczych. Bardzo ważne jest, jeśli mamy w swoim otoczeniu osobę ze znamionami depresji, namawiać ją na wizytę u lekarza – a jeśli nie jest to możliwe, a obawiasz się o zdrowie danej osoby, warto zadzwonić na numer alarmowy.