jak prawidłowo umyć zęby
Shutterstock, fotografia przekazana przez partnera na drodze sublicencji

Codzienne mycie zębów to najlepszy sposób, aby na długo zachować zdrowie jamy ustnej. Zapewne masz tego świadomość i regularnie szczotkujesz zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Czy jednak wiesz, jak prawidłowo myć zęby i jaka technika szczotkowania pozwoli Ci dokładnie, ale bezpiecznie usunąć płytkę bakteryjną? Przeczytaj nasze wskazówki, jak dobrze myć zęby!

Jak myć zęby? Usuń płytkę bakteryjną w 7 prostych krokach!

Główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni zębów, w przestrzeniach międzyzębowych i na linii dziąseł. Jeśli nie jest ona regularnie usuwana, z czasem niszczy szkliwo i miękkie tkanki jamy ustnej.

Poniższy miniporadnik, pokaże Ci, jak myć zęby, aby dokładnie usunąć płytkę bakteryjną.

  1. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na szczoteczkę. Dorosłej osobie wystarczy dawka wielkości ziarna grochu.
  2. Szczotkowanie zacznij od wyczyszczenia zewnętrznych powierzchni zębów. Przyłóż do nich szczoteczkę pod kątem 45° i wykonuj krótkie, pionowe ruchy wymiatające, zaczynając od linii dziąseł.
  3. Wyczyść wierzchnią powierzchnię zębów trzonowych i przedtrzonowych posuwistymi ruchami poziomymi.
  4. Wyczyść wewnętrzną powierzchnię zębów.
  5. Usuń płytkę bakteryjną z przestrzeni międzyzębowych – to właśnie tam najczęściej pojawiają się zmiany próchnicowe. Wykorzystaj do tego nić dentystyczną, flossera lub specjalną szczoteczkę do czyszczenia powierzchni międzyzębowych.
  6. Nie zapominaj o wyczyszczeniu języka. Znajdujące się na nim fałdy, zagłębienia i liczne wypustki stanowią dogodne środowisko do rozwoju bakterii. Użyj specjalnej szczoteczki do czyszczenia języka, która ułatwi Ci komfortowe usunięcie nagromadzonego nalotu.
  7. Wypłucz usta płynem do higieny jamy ustnej bez alkoholu.

Szczotkowanie powinno trwać około 2 minut, po 30 sekund na każdy kwadrant jamy ustnej. Jeśli nie masz wyczucia czasu i nie wiesz jak długo myć zęby, ustaw minutnik.

Jaką szczoteczką myć zęby? Postaw na miękkie włosie!

Jaką szczoteczką myć zęby

Fotografia przekazana przez partnera

 

Twarde i sztywne włosie szczoteczki może trwale uszkodzić dziąsła i szkliwo zębów. Poza tym, choć mogłoby wydawać się inaczej, twarde szczoteczki wcale nie usuwają płytki nazębnej skuteczniej czy szybciej.

Nawet jeśli wiesz już, jak prawidłowo myć zęby, opanowanie właściwej techniki szczotkowania może zająć Ci trochę czasu. W tym czasie (ale i później!) Twoje wysiłki higieniczne wspomoże wybór szczoteczki z włosiem wyprofilowanym w taki sposób, by docierało ono do trudno dostępnych miejsc.

W ten sposób zaprojektowano włosie szczoteczki GUM® Technique®+ z linii produktów do codziennej pielęgnacji SUNSTAR GUM. W jej przypadku zastosowano główkę Dome Trim® z podniesionym środkowym rzędem włosia, dzięki któremu możesz skutecznie usuwać płytkę z przestrzeni międzyzębowych, a nawet poniżej linii dziąseł. Uwagę zwraca również specjalny kształt rączki, który ułatwia utrzymanie szczoteczki pod kątem 45° i wspomaga naukę właściwej techniki szczotkowania. To bezwysiłkowe uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Wybierz odpowiednie środki do codziennej pielęgnacji jamy ustnej!

Porady dotyczące tego, jak poprawnie myć zęby nie mogą pominąć wyboru odpowiedniej pasty do zębów i płynu do płukania jamy ustnej. Jaką pastą myć zęby? W codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzają się produkty, które wspierają remineralizację szkliwa, ale są delikatne dla dziąseł.

Przed wyborem odpowiednich środków higienicznych sprawdź, czy zawierają one – podobnie jak seria GUM® ActiVital® – właściwą dawkę chroniących przed próchnicą fluoru oraz izomaltu.

Zwróć też uwagę na to, czy w paście oraz płynie do płukania ust znajdują się substancje odżywcze. Są one nieodzowne, jeśli zależy Ci na pełnej ochronie dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej. W dobrej paście do zębów znajdziesz m.in. antyoksydacyjny koenzym Q10, a także odżywcze wyciągi roślinne i ziołowe (np. z imbiru lub rumianku). Składniki te przyspieszają regenerację tkanek, łagodzą podrażnienia i chronią dziąsła przed uszkodzeniami.

Dzięki temu możesz kompleksowo wspierać zdrowie jamy ustnej i skutecznie zapobiegać próchnicy. To ważniejsze niż myślisz! Kondycja zębów i dziąseł ma bardzo duży wpływ na zdrowie całego organizmu. Warto wspierać je na wszystkie sposoby!