Do prawidłowego oddychania przez nos nie jest potrzebna idealnie prosta przegroda. Wystarczy, żeby obie jamy były w miarę symetryczne, a ich wielkość zapewniała dostateczny przepływ powietrza.
Dr. Michał Michalik – prostowanie przegrody nosowej
- A jak wygląda sam zabieg?
Ponieważ przegroda nosowa pokryta jest z obu stron błoną śluzową, najpierw nacinamy ją i oddzielamy od przegrody. Następnie, używając mikronarzędzi, np. lasera lub noża harmonicznego, wycinamy skrzywione fragmenty przegrody i modelujemy je – szlifujemy, kleimy, zszywamy. Wymodelowaną w taki sposób przegrodę wkładamy na miejsce, czyli pomiędzy warstwy błony śluzowej nosa. Jeżeli przegroda była zszywana – szwy same się rozpuszczą. Na koniec zabiegu wkładamy do dziurek nosa specjalne opatrunki żelowo- fibrynowe. Jest to rodzaj sztyftów, które rozpuszczają się w ciągu doby. Wystarczy potem wydmuchać nos, by usunąć ich resztki.
- Kiedyś zabiegi prostowania przegrody były krwawe i bolesne. Trzeba było kilka dni spędzić w szpitalu. A teraz?*
Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Prostowanie krzywej przegrody nosowej to zabieg wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, trwający około godziny i mało inwazyjny. Już po kilku dniach po operacji pacjent może wrócić do pracy
Zródło trści:http://poradnikdomowy.pl/poradnikdomowy/1,116269,9128256,Prostowanie_przegrody_nosowej.html