Problem cellulitu dotyka coraz szerszego grona ludzi. Niektórzy radzą sobie z nim domowymi sposobami, inni wolą zaufać wykwalifikowanym specjalistom i oddać się w ich ręce. Być może wizyta w profesjonalnym salonie medycyny estetycznej wiąże się z kosztami, jednak wiąże się też z niezaprzeczalnymi efektami. Na co jednak warto zdecydować się spośród całej gamy zabiegów?
Co to jest cellulit?
Cellulit, „skórka pomarańczowa” czy lipodystrofia to mniej lub bardziej popularne określenia jednego zjawiska – chorobowo zmienionych komórek tłuszczowych. Problem cellulitu dotyka dziś wielu kobiet i mężczyzn, zarówno młodych jak i tych starszych. Ten defekt kosmetyczny spowodowany jest nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, co prowadzi do powstawania widocznych grudek, wgłębień i bruzd. Zjawisko jest winą złego krążenia limfy i krwi, a to z kolei powoduje zaleganie toksyn w komórkach oraz zachwiania gospodarki lipidowej i metabolicznej. Cellulit bywa również spowodowany nieprawidłową dietą, siedzącym trybem życia, używkami, stresem lub po prostu genami.
Masaż antycellulitowy
Na pozbycie się cellulitu istnieje wiele sposobów, najczęściej zaleca się jednak stosowanie masażu antycellulitowego. Ów masaż przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Pozwala on na rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, oczyszczenie organizmu, stymulację mikrokrążenia i poprawę miejscowej przemiany materii. Masaż antycellulitowy w celu zwiększenia efektywności, poprawy elastyczności skóry czy wygładzenia często łączony bywa z innymi zabiegami, takimi jak np. lipoliza, peeling czy nakładanie specjalistycznych kosmetyków antycellulitowych. Oczywiście dla pełnego efektu niezbędne jest połączenie masażu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.
Nie istnieje jedna i skuteczna dla każdego metoda zwalczania cellulitu. To na jaki zabieg się zdecydujemy powinno zostać wybrane po konsultacji ze specjalistą, który weźmie pod uwagę nasze oczekiwania, rodzaj skóry i poziom zaawansowania problemu. Tylko po takiej konsultacji możemy być pewni, że metoda jaką wybraliśmy jest dla nas odpowiednia.
Rodzaje masażu antycellulitowego
- masaż pneumatyczny – zwany inaczej presoterapią, wykonywany jest za pomocą pompy i mankietów pneumatycznych, które poprzez odpowiednio aplikowany ucisk wpływają dobroczynnie na układ krwionośny i limfatyczny. Zabieg ten pozwala na zasilenie organizmu w tlen, substancje odżywcze, a przy tym usunięcie toksyn, które są jedną z przyczyn powstawania „pomarańczowej skórki”.
- masaż pompą próżniową – masaż do zadań specjalnych, stosowany jest wszędzie tam, gdzie masażysta nie może rozmasować cellulitu ręcznie. Metoda ta pozwala na oczyszczenie układu limfatycznego oraz dotlenienie i odżywienie skóry. Wpływa on także w widoczny sposób na jędrność i gładkość skóry.
- drenaż limfatyczny (MDL) – metoda drenażu limfatycznego wymaga od masażysty przeprowadzającego zabieg prawdziwego profesjonalizmu i nieprzeciętnej znajomości funkcjonowania układu limfatycznego i krwionośnego. Zabieg ten polega na udrożnieniu przepływu limfy za pomocą specjalnych ruchów – głaskania, kolistego rozcierania, ugniatania i ucisków. Dodatkowo podczas masażu wykonuje się bandażowanie, a także różnego rodzaju ćwiczenia. Wszystko to, aby przepchać limfę w odpowiednim rytmie, kierunku i sile, tak aby usunąć cellulit.
- dynamiczny masaż antycellulitowy (DML) – jest to metoda, która polega na stopniowym masowaniu skóry od jej powierzchni, aż do najgłębszych partii. Zabieg ten jest zazwyczaj stosowany po kilku drenażach limfatycznych w celu zwiększenia efektów całego procesu. Ta wielowarstwowa technika usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i wyraźnie poprawia sprężystość skóry.
- endermologia – masaż przeprowadzany jest przy użyciu specjalnej głowicy z dwoma ruchomymi rolkami. Aby chronić ciało przed uszkodzeniami, a dodatkowo zwiększyć poślizg głowic, pacjenta ubiera się w specjalny trykot. Dla uzyskania optymalnych efektów masaż ten przeprowadza się przez 10 sesji po 2 w tygodniu. Endermologia ma na celu poprawę ukrwienia skóry, usunięcie nadmiaru wody z komórek i oczywiście usunięcie cellulitu. Zabieg ten stosuje się często w połączeniu z innymi metodami.
Jakie efekty daje masaż antycellulitowy?
- poprawa funkcjonowania układu limfatycznego,
- likwidacja obrzęków zastoinowych,
- likwidacja stanów zapalnych,
- usunięcie, bądź redukcja cellulitu,
- poprawa napięcia skóry,
- polepszenie samopoczucia,
- poprawa funkcjonowania układu krwionośnego,
- detoksykacja organizmu.
Przeciwwskazania dla stosowania masażu antycellulitowego:
- żylaki,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- miesiączka,
- gorączka,
- choroby nerek,
- choroby nowotworowe,
- silna nadczynność tarczycy,
- gruźlica,
- depilacja ciała w przeciągu ostatnich 2 dni.