Zasługi i błędy psychologii
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Psychologia stała się dziś niezwykle popularną nauką.  Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pośród kobiet, które stawiają na samorozwój i pragną lepiej zrozumieć mechanizmy, które rządzą ludzkim zachowaniem. Przedstawiamy zasługi i błędy psychologii.

Pogoń za punktami, publikuje się dużo i szybko

Słabość psychologii jest jednocześnie wadą współczesnej nauki. Obecnie naukowcy, którzy pracują na uczelni oraz w instytutach naukowych, muszą wykazać określoną liczbę publikacji w skali roku. Na dodatek ustawodawca dokładnie wskazał, w jakiej rangi czasopismach mają ukazywać się artykuły. W rezultacie trwa pogoń za punktami, badania przeprowadza się w bardzo wąskim zakresie, aby szybko uzyskać wyniki i móc je opublikować. Rzadko powtarza się eksperyment, sprawdza wpływ poszczególnych zmiennych. Współczesna psychologia przypomina zlepek przypadkowych badań, których nikt ze sobą nie próbuje połączyć w jedno. Trudno też przeprowadzić większy projekt, ponieważ ten wymaga czasu i nie daje materiału do artykułów, które są wymagane.

Brak psychologii w szkole

Choć wiedza psychologiczna bywa bardzo przydatna w życiu, pozwala lepiej zrozumieć zachowanie swoje i innych, czyni nas odpornymi na manipulację etc., to nie poznamy jej w szkole. W USA młodzież ma dostęp do podstawowej wiedzy psychologicznej w ramach edukacji.  W Polsce nie ma miejsca na psychologię w siatce lekcji. W rezultacie mamy w tym zakresie ogromne deficyty.

Niewykorzystywanie badań psychologicznych w praktyce

Choć psychologia przynosi często praktyczne informacje, jak choćby te dotyczące lęku przed obcymi, to często się ich nie wykorzystuje. Przyczyny bywają różne. Jedne władze nie wierzą w wiarygodność badań psychologicznych. Inne mają tendencje nacjonalistyczne i nie zamierzają stawiać na tolerancję wobec obcych.

Badania psychologiczne nie są powtarzalne i nie uwzględniają wszystkich zmiennych

Choć psychologia pretenduje do miana nauki przyrodniczej, to w rzeczywistości nią nie jest. Badania w chemii czy biologii na ogół dają powtarzalne wyniki. W psychologii te nigdy się nie pokrywają, ponieważ nie uwzględniają wszystkich zmiennych. Postawa człowieka jest wypadkową wielu czynników, niektórych z nich nawet nie da się przewidzieć i nazwać. Psychologia wskazuje tylko na pewne ogólne prawidłowości, przy czym należy mieć na uwadze różnice osobnicze oraz margines błędu.

Artykuły psychologiczne propagują wiedzę, ale ich jakość bywa różna

Obecnie na każdym portalu adresowanym do kobiet i w każdym piśmie dla pań znajdziemy rubrykę z artykułami psychologicznymi. Propagują one wiedzę, zwiększają świadomość pewnych zjawisk, jednak ich jakość bywa różne. Dziennikarze potrafią podchodzić do poruszanych zagadnień w sposób rzetelny oraz pobieżny.

Powtarzanie prawd powszechnie znanych

Zdarza się, że artykuły psychologiczne nieustannie poruszają prawdy powszechnie znane – kobiety preferują zdecydowanych mężczyzn, ponieważ tacy ochronią je i potomstwo przed niebezpieczeństwem.  Brakuje w nich powiewu świeżości.