Viva Magenta kolorem roku Instytutu Pantone
Artur Opala z Unsplash

Instytut Pantone zawsze pod koniec roku wskazuje kolor, który będzie wiódł prym w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Tym razem wybór padł na Viva Magenta, czyli czerwień inspirowaną koszenilą, czyli naturalnym barwnikiem spożywczym wykorzystywanym m.in. do produkcji jogurtów. Jak nosić ten odcień? Komu pasuje Viva Magenta?

Spis treści:

  1. Jak wygląda Viva Magenta
  2. Co symbolizuje kolor roku 2023 stworzony przez Instytut Pantone
  3. Zgaszona czerwień na poprawę nastroju
  4. Z czym łączyć magentę?
  5. Jak Instytut Pantone określa kolor roku?
  6. Czy magenta trafi do sieciówek?

Jak wygląda Viva Magenta

Viva Magenta to lekko zgaszony odcień czerwieni, który łączy w sobie chłodne i ciepłe podtony, dzięki czemu zachowuje wielowymiarowość. Pasuje wielu typom urody, gdyż nie jest tak żywy jak karmin. Niemniej najlepiej będą wyglądać w nim zimy oraz wiosny, które mogą pochwalić się kontrastowym typem urody. Ten wspaniale je ożywi, a jednocześnie nie przykryje ich atutów.

Co symbolizuje kolor roku 2023 stworzony przez Instytut Pantone

Instytut Pantone podkreśla, iż wybrał odcień Viva Magenta na kolor roku 2023, gdyż ma on symbolizować radość życia. Po trudnych latach, które przyniosły wiele smutku, nadeszła pora, aby wprowadzić nieco bardziej optymistyczne rozwiązania. Jednocześnie ten odcień symbolizuje nadzieję na lepsze jutro.

Zgaszona czerwień na poprawę nastroju

Sięgając po zgaszoną czerwień, można zyskać energię niezbędną do działania. W tych trudnych dla całego świata czasach potrzebne są rozwiązania, które dodają sił, mimo licznych przeciwności losu. Viva Magenta ma działać niczym moda dopaminowa, czyli przyczyniać się do wyrzutu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój i motywację.

Z czym łączyć magentę?

Nie każdy dobrze czuje się w żywych odcieniach i wie, jak łączyć czerwień, by wyglądać w niej dobrze. Viva Magenta świetnie współgra z kolorami bazowymi, do których zalicza się granat, biel, szarość i czerń. Kobiety, które cenią sobie odważniejsze rozwiązania, mogą zestawić kolor roku 2023 wskazany przez Instytut Pantone z kobaltem. Uzyskają wówczas kontrastowe zestawienie, które świetnie współgra z zimowym i wiosennym typem urody.

Jak Instytut Pantone określa kolor roku?

W jaki sposób Instytut Pantone wskazuje wiodący kolor? Dzieje się to poprzez obserwację różnych trendów. Pod uwagę są brane zarówno pokazy mody, jak i rozwijające się technologie, kierunki podróży czy chętnie spożywane potrawy. Efektem tych rozważań jest wskazanie wiodącego odcienia.

Czy magenta trafi do sieciówek?

Warto jednak podkreślić, iż nie zawsze kolor roku Instytutu Pantone przekłada się na kolekcje popularnych sieciówek. W ostatnich latach wyglądało to różnie. Ten rok należał do Very Peri. Fiolet z domieszką różowych i niebieskich tonów rzadko jednak został odwzorowany w stosunku 1:1. W sieciówkach pojawiło się sporo fioletowych ubrań, więcej niż zazwyczaj, ale te występowały też w wersji liliowej czy irysowej. Zeszły rok należał do żółci i szarości. O ile odnotowano wielki comeback popielu, o tyle słoneczne ubrania i dodatki modowe stanowiły rzadkość. Jak będzie tym razem? O tym przekonamy się już przy premierze wiosennych kolekcji.