Choroby tętnic oraz żył mogą stworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na diagnozowanie groźnych problemów. Jednym z nich jest USG Doppler. Dowiedz się więcej kto i kiedy powinien wykonać to badanie, aby optymalnie zadbać o zdrowie swoich nóg.
W jakim celu wykonuje się badanie?
USG Doppler pozwala na wykrycie niepożądanych zmian w naczyniach krwionośnych[1]. Technika ta znajduje zastosowanie w diagnozie problemów krążeniowych zlokalizowanych między innymi w kończynach dolnych. Pomaga ona również osobom dotkniętym żylakami. USG Doppler pozwala wykryć:
- tętniaki,
- zakrzepy,
- wrodzone oraz nabyte wady serca,
- niewydolność żylną,
- chorobę tętnic obwodowych.
Badanie to często łączone jest z innymi metodami diagnozy w celu uzyskania kompletnych wyników.
USG Doppler a żylaki kończyn dolnych
Dlaczego diagnoza za pomocą USG Doppler jest tak powszechnie zalecana ludziom cierpiącym na dolegliwości żylne nóg? Technologia ta bazuje na wykorzystaniu ultradźwięków, w związku z czym jest nieinwazyjna. Badanie można wykonywać nawet na kobietach w ciąży i osobach o nadwyrężonym zdrowiu. Wyniki są z reguły dostępne natychmiast po zakończeniu sesji, co stanowi dodatkowy atut. USG Doppler jest w stanie wykazać nieznaczne zmiany zwiastujące pojawienie się poważniejszych dolegliwości[2]. Bez względu na wynik badania warto skorzystać ze wskazówek lekarza dotyczących leczenia. Jednocześnie należy jednak pamiętać o samodzielnej pracy nad dbaniem o zdrowie swoich żył. Jeżeli towarzyszy Ci uczucie ciężkich nóg i zauważasz pierwsze objawy niewydolności żylnej, to najwyższy czas, by udać się po poradę do flebologa. Dobrym środkiem, który można zastosować w takich przypadkach, jest heparyna sodowa. Jej skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach. Sprawdza się w leczeniu wspomagającym żylaków, zapaleń żył, stłuczeń oraz obrzęków. Stanowi ona podstawowy składnik leku Lioton 1000, dostępnego w postaci przyjemnie chłodzącego i szybko wchłaniającego się żelu.
Jak przebiega badanie?
Badanie dopplerowskie wykonuje się w pozycji leżącej. Konieczne jest usunięcie ubrania z obszaru, którego dotyczy problem. Na początku skórę pacjenta smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przeprowadzenie procedury. Następnie lekarz przykłada głowicę do ciała i porusza nią w celu zbadania określonych odcinków naczyń krwionośnych. Rezultaty są wyświetlane na monitorze w czasie rzeczywistym. Dzięki temu lekarz może na żywo komentować stan pacjenta, a w niektórych przypadkach nawet przedstawić ostateczną diagnozę[3].
Zasada działania
W jaki sposób aparat informuje lekarza o stanie żył pacjenta? Urządzenie wykorzystywane w badaniu USG Doppler rozsyła fale ultradźwiękowe po naczyniach krwionośnych. Aparat bada parametry odbitej fali, interpretuje je, a następnie przedstawia w formie wizualnej. Dzięki temu rezultaty badania można obserwować już w trakcie jego trwania. Istnieje kilka podtypów metody dopplerowskiej. Najpopularniejsze z nich to:
- USG Doppler z zastosowaniem fali ciągłej,
- USG Doppler z zastosowaniem fali pulsacyjnej,
- USG Doppler Duplex,
- kolorowe USG Doppler.
Jeśli sądzisz, że badanie USG jest Ci potrzebne, skontaktuj się z odpowiednim lekarzem. Z pewnością otrzymasz właściwe skierowanie oraz wszelkie potrzebne instrukcje.
Rekomendacje:
[1] R. Man, B. K. Shrestha, Prediction of saphenofemoral junction incompetence by measurement of great saphenous vein size at the level of femoral condyle, Indian Journal of Vascular and Endovascular Surgery 5.2, 2018, s. 92.
[2] I. Manzoor, , R. Bacha, S. A. Gilani, The significance of doppler ultrasound in the causes of varicose veins, Journal for Vascular Ultrasound 41.4, 2017, s. 159-164.
[3] W. Lee, General principles of carotid Doppler ultrasonography, Ultrasonography 33.1, 2014, s. 11.